Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » DOKARMIAJMY DZIKIE ZWIERZĘTA !!

DOKARMIAJMY DZIKIE ZWIERZĘTA !!

2010-12-11 17:58:28

JAK CO ROKU, OD WIELU LAT O TEJ PORZE ROKU

APELUJEMY GORĄCO DO OSÓB

KOCHAJĄCYCH ZWIERZĘTA

POMÓŻMY PTAKOM

I INNYM ZWIERZĘTOM DZIKIM I WOLNOŻYJĄCYM

Wiele gatunków ptaków, takich jak kaczki czy łabędzie, karmionych przez nas (właściwie dla naszej przyjemności) w okresie lata czy wczesnej jesieni, traci instynkt samozachowawczy i „zapomina" odlecieć do ciepłych krajów na zimę. Często kończy się to dla ptaków tragicznie - giną z głodu lub przymarzają do tafli lodu na różnych akwenach.
"Bardzo zależy nam na tym, by dokarmianie dzikich zwierząt było prowadzone tylko i wyłącznie w okresie zimy. Dokarmianie ptaków czy innych dzikich zwierząt (zwłaszcza dzików) w pozostałych porach roku można określić po prostu jako szkodliwe, niezgodne z naturą. Niestety często dokarmianie dzikich zwierząt w nieodpowiednich okresach odwraca się przeciwko nim samym.

Ale skoro kaczki i łabędzie pozostały w Polsce, „omamione" przez człowieka łatwym dostępem do karmy w okresie lata czy jesieni, musimy być konsekwentni i pomóc im przetrwać zimę. Aby zrobić to prawidłowo i nie zaszkodzić ptakom, zachęcamy do zaglądnięcia na stronę szczecińskiej Fundacji „Ratujmy Ptaki" (http://www.ratujmyptaki.org/dokarmianie-ptakow.html), gdzie profesjonalistka pani Zofia Brzozowska znakomicie doradzi nam, jaki pokarm stosować w zależności od gatunku. Według pani Zofii do karmienia ptaków wskazana jest mieszanka ugotowanych warzyw, w tym ziemniaków, ze skórkami, do których należy dodać surowe płatki owsiane. Można podawać również ziarna zbóż, słonecznika, suszone owoce lub inne gotowe mieszanki dla ptaków. Pamiętajmy również o tym, że w czasie mrozów ptakom i innym zwierzętom brakuje wody. Pieczywo nie jest najlepszym pokarmem, ale kiedy nie ma nic innego pod ręką, można również posypać czerstwe "okruszki" głodującym zwierzętom.

Kiedy dokarmiamy ptaki na przedmieściach, mamy niepowtarzalne możliwości podglądania tych pięknych zwierząt, które w czasie mrozów tracą nieco swą czujność i płochliwość. W czasie zeszłej zimy w naszym domowym ogrodzie na Warszewie pojawiło się wiele gatunków ptaków, nie wszystkie nawet umieliśmy z mężem oznaczyć. W lecie w ogrodzie królowały sroki, które przegoniły inne gatunki; ale zimą nie bacząc na niebezpieczeństwo czyhające ze strony srok, całe stada różnych ptaków przylatywały na poczęstunek. Były wśród nich wróble, różne gatunki sikorek, kosy, kwiczoły, czyżyki. Najbardziej niezwykłym gościem było stadko ...bażantów, które przybyło z okolicznych pól (niestety coraz bardziej zabudowanych przez powstające osiedla domków) na kukurydziane śniadanko. Dwa dorodne pięknie wybarwione samce i jedna szara kurka dostarczyły całej rodzinie dużo niezapomnianych wrażeń.

JEŚLI WIDZISZ RANNE LUB CHORE ZWIERZĘ - POMÓŻ!

JAK?

◊ Pamiętajmy, że do ratowania dzikich zwierząt powołane są specjalne instytucje, działające w oparciu o Ustawę o Ochronie Przyrody z 2004 roku. Do opieki nad dzikimi zwierzętami w naszym województwie powołana jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przy Urzędzie Wojewódzkim (tel. 91 43 05 215, 91 43 05 200). W razie zaniepokojenia losem ptaków czy innych dzikich zwierząt, zadzwoń i poproś o pomoc.

◊ W razie niebezpieczeństwa (np. przymarznięcia ptaka do lodu), czy też znalezienia rannego ptaka, dzika, sarny czy lisa należy powiadomić o tym fakcie Dyżurnego Technicznego Miasta (986, 19656), który powiadomi Pogotowie Interwencyjne ds Dzikich Zwierząt, czyli Miejskiego Łowczego.

◊ Ranne i ciężko chore bezdomne psy i wolnożyjące koty są zabierane przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, tel. 91 48 70281.

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE

...mamy prawo dokarmiać ptaki na terenie miasta; nie jest to sprzeczne z uchwałą o utrzymywaniu czystości w mieście. Podczas karmienia nie zaśmiecajmy jednak terenu spleśniałym chlebem, plastikowymi torebkami czy innymi opakowaniami, bo wówczas Straż Miejska może ukarać nas mandatem.

Dzikim zwierzętom żyjącym w lasach najlepiej pomagać w kooperacji z leśniczymi. Pamiętajmy też o psach mieszkających w budach czy na działkach, i o zmarzniętych kotach na naszych osiedlach. Może ich nie widać, ale są tuż o krok od nas.

Beata Więcaszek, członek Zarządu TOZ"

źródło: http://www.toz.szczecin.pl
Autor:
Komentarze