Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » 2 miliony na żyrafy

2 miliony na żyrafy

2010-03-24 14:00:00

co słychać w zoo

Nowa strona internetowa, promocja w zagranicznej telewizji i przede wszystkim duży budynek do hodowli żyraf. Tyle zyska opolskie zoo, jeśli Unia Europejska zdecyduje się dofinansować czesko-polski projekt ochrony żyraf
fot. Rafał Mielnik / AG
Wszystkie wymagane dokumenty zostały złożone, a już w kwietniu zapadnie decyzja, czy projekt, którego liderem są Czesi, dostanie dofinansowanie. Nieoficjalnie wiadomo, że szanse na to są bardzo duże. - Opole i Ołomuniec leżą w strefie objętej dofinansowaniem w ramach projektów transgranicznych. Dlatego jeśli decyzja będzie dla nas pozytywna, to my będziemy promować ogród naszych południowych sąsiadów, a oni nasz. Dzięki temu nasze zoo odwiedzi więcej turystów - wyjaśnia Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego zoo.

Projekt zakłada współpracę i wzajemną reklamę. Wszystko to, co opolski ogród zrobi dla ołomunieckiego, Czesi zrobią dla zoo z Opola.

Na przykład w ramach współpracy przez trzy kolejne lata w opolskim ogrodzie rozdawane będą darmowe wejściówek do ogrodu w Ołomuńcu. - Rocznie rozdamy cztery tysiące takich wejściówek. Czesi w ten sam sposób będą zachęcać swoich rodaków do odwiedzania naszego ogrodu - mówi Sobieraj. Poza tym uruchomiona zostanie nowa wersja strony internetowej zoo. - Zawarte na niej informacje przygotowane zostaną w trzech językach: polskim, czeskim i angielskim. Na terenie ogrodu zoologicznego pojawią się przewodniki i dodatkowe tablice informacyjne. Przygotowane również w tych trzech językach. Czesi zrewanżują nam się tym samym - zaznacza szef opolskiego zoo. Oprócz tego i w czeskiej, i w polskiej telewizji regionalnej wyemitowanych zostanie kilkadziesiąt spotów promujących partnerski ogród.

Żyrafy przede wszystkim

Najważniejsza w programie jest jednak hodowla i ochrona żyraf. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, to możemy liczyć na duże dofinansowanie. Opolski ogród stara się o 2 mln zł. - Z tych pieniędzy przygotujemy materiały promocyjne, jednak najważniejszą inwestycją będzie wybudowanie nowej żyrafiarni - wyjaśnia Sobieraj.

W nowym budynku znajdzie się hala, gdzie żyrafy mogłyby przebywać razem także zimą. Obecna żyrafiarnia ma 400 m kw. Nowa ma być większa. Będzie więc można podwoić liczbę zwierząt. - Z halą będzie połączony boks, w którym można będzie izolować samca. Będzie tam również miejsce, z którego zwiedzający zobaczą zwierzęta znajdujące się w hali - opowiada dyrektor. Jeśli dostaniemy dofinansowanie, już we wrześniu rozpocznie się budowa nowej żyrafiarni.

Poza tym pracownicy opolskiego i czeskiego zoo będą się wzajemnie szkolić. - Ogród z Ołomuńca znany jest ze świetnej hodowli żyraf. W pewnym momencie ich stado liczyło 18 osobników. Dlatego nasi pracownicy będą jeździć do Ołomuńca, by dowiedzieć się więcej o hodowli żyraf. Choć już teraz mamy najlepszą hodowlę w kraju - podkreśla Sobieraj. I dodaje: - Od 2000 roku, gdy w Opolu pojawiły się pierwsze żyrafy, mamy trzy samice, dorosłego samca i doczekaliśmy się czterech młodych. Jedna z naszych samic znów jest w ciąży.

Czesi natomiast będą poznawać tajniki sukcesu opolskiej hodowli lemurów. - Nasze stado liczy kilkadziesiąt osobników i co roku są nowe przychówki, a nasze małpy trafiają do innych ogrodów, również za granicę, np. do Francji czy Niemiec. Czesi chcą w swoim ogrodzie wybudować salę kongresową, przy której znajdzie się obiekt do hodowli lemurów. Dlatego skorzystają z naszego doświadczenia - mówi Sobieraj. Projekt ma zostać zrealizowany do 2013 roku.

żbik, Gazeta Wyborcza Opole
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-18 08:40:06
  Ciekawy artykuł :)
 • Mała

  2010-11-16 23:45:46
  Interesujące
 • Natii

  2010-07-25 14:36:33
  Świetny artykuł ;)))
 • Natii

  2010-06-20 16:41:29
  Świetny artykuł ;)))