Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Czy w Rzeszowie powstanie ogród zoologiczny?

Czy w Rzeszowie powstanie ogród zoologiczny?

2011-09-23 11:00:00

co słychać w zoo

- Chcielibyśmy, aby taka atrakcja powstała w naszym mieście. Najpierw jednak chcemy przygotować kompleksową koncepcję tworzenia w Rzeszowie strefy rekreacyjnej. Zoo ma być jednym z elementów takiej strefy - tłumaczą miejscy urzędnicy.
fot. Iwona Burdzanowska / AG
Skąd wziął się ten pomysł? - Temat utworzenia w Rzeszowie ogrodu zoologicznego przewija się od lat. O stworzenie takiej atrakcji dość często pytają mieszkańcy. Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy pytanie od władz Zamościa, czy nie chcielibyśmy wziąć udziału w pewnym projekcie. Oprócz Zamościa uczestniczy w nim także ukraiński Łuck.

Obydwa te miasta mają ogrody zoologiczne i chcą je rozbudowywać ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Rzeszów mógłby w tym programie uczestniczyć jako partner Zamościa oraz Łucka i zarazem miasto, które chciałoby w przyszłości stworzyć ogród zoologiczny - tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Projekt uchwały dotyczący uczestnictwa w tym przedsięwzięciu trafi na sesję rady miasta, która odbędzie się w najbliższy wtorek. Jeśli radni zaakceptują ten pomysł, trzy miasta rozpoczną starania o przyznanie dofinansowania. - Rzeszów w ramach tego programu może otrzymać blisko 200 tys. zł. Wkład własny to ok. 20 tys. zł - mówią pracownicy miejskiego wydziału pozyskiwania funduszy.

Pieniądze mają być przeznaczone na opracowanie koncepcji tworzenia w Rzeszowie strefy rekreacyjnej. Taki dokument miałby powstać w latach 2012-2013. - Wybrana w przetargu firma przeprowadziłaby analizę wszystkich miejskich terenów, osiedli, gęstości zaludnienia, prognoz dotyczących rozwoju poszczególnych części miasta, siatki dróg i wielu innych spraw. Na tej podstawie powstałby dokument, który byłby podstawą do dalszych działań - mówi rzecznik.

Wyznaczone miałyby zostać miejsca, w których powstawałyby w przyszłości tereny służące rekreacji - place zabaw, miejsca spotkań, imprez plenerowych, a także wspomniany już ogród zoologiczny.

- Nie chodzi tylko o wyznaczenie nowych miejsc, ale także o tereny rekreacyjne już istniejące, które zostałyby unowocześnione, uzupełnione o nowe funkcje. Tak mogłoby się stać np. z terenami przy Lisiej Górze. Jest tam już bardzo chętnie odwiedzany plac zabaw. Tamtędy biegnie także Ścieżka Przyrodnicza im. prof. Szafera. I tam np. jako dodatkowa funkcja mógłby powstać ogród zoologiczny. Ta lokalizacja jest oczywiście tylko luźnym pomysłem. Konkrety będą zawarte w koncepcji, którą, mamy nadzieję, uda się opracować - kończy rzecznik.

Artur Gernand, Gazeta Wyborcza Rzeszów
Komentarze