Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Gdańska nie stać na lwy

Gdańska nie stać na lwy

2012-01-11 16:00:00

co słychać w zoo

Zoo w Oliwie czeka na budowę wybiegu i pawilonu dla lwów. Czy doczeka się jeszcze w tym roku?
- Projekt jest gotowy, czeka w Urzędzie Miasta. Gdyby nie budowa stadionu i dróg na Euro 2012, pewnie byłby już zrealizowany. A tak czekamy na dobry moment. Mam nadzieję, że uda się go zrealizować w tym roku - mówi Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO.

Projekt to nowy, duży pawilon z wybiegiem dla lwów.

- Wybieg o powierzchni 2 ha będzie jednym z największych w Europie. Znajdzie się na zapleczu parkingu, dzięki czemu powstanie zupełnie nowa część terenu - informuje Targowski. - Na początek zamieszka tam stado złożone z trzech lwic i jednego lwa. Kiedyś mieliśmy już lwy, ale żyły w niewygodnych, ciasnych klatkach, dlatego już dobre parę lat temu oddaliśmy te zwierzęta do innych ogrodów. Jestem pewien, że nowe koty i ich nowy wybieg przyciągnęłyby mnóstwo gości.

W zeszłym roku gdańskie zoo znalazło się w trójce najchętniej odwiedzanych tego typu placówek w Polsce. Zaraz po Warszawie i Wrocławiu. Do końca września 2011 r. gdańskie zwierzęta przyciągnęły ponad 420 tys. zwiedzających, o 35 tys. więcej niż w całym 2010 r. Co jest najlepszym magnesem? Poza samą fauną, właśnie nowe inwestycje.

- Nasz wybieg i pawilon dla lwów to projekt partnerski, realizowany razem z Kaliningradem, który ma ogród zoologiczny działający już 150 lat - mówi Targowski. - Część środków daje Unia, część miasto. Koszt budowy wybiegu wraz z pawilonem to 5,5 mln zł. Przy tej okazji planujemy wymianę turystyczną, w tym dla młodzieży szkolnej, wspólny bilet wstępu do obu ogrodów oraz wspólny folder. Już teraz, nawet w tak mało wakacyjną pogodę, obserwujemy u nas dużo gości z obwodu kaliningradzkiego.

- Gmina Miasta Gdańska razem z Gminą Miasta Wejherowa oraz z władzami Kaliningradu chcą się starać o środki unijne w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 - potwierdza Magdalena Kuczyńska z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska. - Dofinansowanie jest możliwe w granicach do 90 proc. całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu. Beneficjenci będą mieli możliwość uzyskania zaliczki na realizację projektu. W ramach wspólnego wniosku Gdańsk chciałby się ubiegać o środki na lwiarnię, Wejherowo na projekt na park tematyczny małe zoo, a Kaliningrad na budowę ekspozycji zwierząt ze środowiska lasów tropikalnych Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Obecnie projekt znajduje się na etapie planowania, a realizacja jest uzależniona od otrzymania dofinansowania unijnego. Gdańsk wraz z partnerami może przystąpić do konkursu w ramach drugiego naboru do programu, ale termin naboru nie został jeszcze potwierdzony.

Tymczasem we Wrocławiu jeszcze w styczniu rozpoczną się prace przy budowie oceanarium. Obiekt ma być gotowy w 2016 r. na 150-lecie tamtejszego zoo. Szacowany koszt inwestycji o powierzchni 1,4 ha to ponad 387 mln zł. Schronienie znajdą tam m.in. ryby z jezior Malawi i Tanganika oraz hipopotamy z dorzecza Nilu. W tunelu ze szkła akrylowego będzie można popatrzeć na przepływającego rekina.

A w Gdańsku? - Choć termin budowy wybiegu dla lwów nie jest jeszcze znany, wiemy na pewno, że w tym roku nowy, większy i ładniejszy pawilon dostaną gibbony. W zeszłym roku dostaliśmy darowiznę od jednej z firm w wysokości 120 tys. zł, dziś w sprawie pawilonu spotykamy się z projektantem - mówi Targowski. - Poza tym oddamy do użytku dwie nowe woliery dla ptaków. Będziemy mieć też nowy gatunek - mundżaka. To jeden z najmniejszych na świecie jeleniowatych. Domek i wybieg są już gotowe, zwierzęta sprowadzimy w kwietniu lub maju.

Aleksandra Kozłowska, Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Komentarze