Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Małpie figle

Małpie figle

2011-07-25 16:00:00

co słychać w zoo

Nie ma pogody na plażę lub znudziło ci się bezczynne wylegiwanie się na piasku? Odwiedź zoo w Gdańsku Oliwie. Zobaczysz tu m.in. małpy człekokształtne, których dotyczy tegoroczna kampania, która ma zapobiec ich wyginięciu
fot. Katarzyna Szychta / AG
We wtorek od godziny 11.00 do 13.00 przy wybiegu szympansów pracownicy ZOO czekali na gości z informacjami na temat szympansów, orangutanów i gibbonów, czyli bohaterów tegorocznej Kampanii Ratowania Małp Człekokształtnych prowadzonej przez EAZA - European Association of Zoos and Aquaria, czyli Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

- W zawiązku z tym kampanią przygotowywane są różne zajęcia, na których przybliżana jest wiedza o naszych najbliższych krewniakach - małpach człekokształtnych - mówi Grażyna Naczyk, kierownik działu dydaktycznego.

Goście ogrodu zoologicznego mogli - poza poszerzeniem wiedzy - rozwiązać test i sprawdzić, ile na temat naszych najbliższych krewniaków wiedzą, a pytania do najłatwiejszych nie należały. Na szczęście, pomocą służyli pracownicy ogrodu zoologicznego.

Szczególnie interesujący dla gości okazał się pokaz prowadzony przez pracownika małpiarni z udziałem szympansów, z którego można było się dowiedzieć m.in. dlaczego szympansy uważane są za naszych najbliższych krewnych - mamy identyczne 98-99 proc. genów.

Co więcej, nawet małpy poczuły w tym roku, że jest coś na rzeczy. - W tym roku w naszym ZOO urodziło się bardzo dużo małpich maluchów - osiem, a w tym bardzo cenny przychówek - dwa szympansy - mówi Michał Krause, pracownik małpiarni.

Ale wczorajsza akcja miała również na celu uświadomienie społeczeństwa, że małpy człekokształtne zagrożone są wyginięciem. - Ale my - pomimo tego, że nie mieszkamy w pobliżu miejsca występowania tych zwierząt - możemy im pomagać na co dzień, na kilka sposobów - mówi Grażyna Naczyk.

Jak? Na przykład nie kupując na potęgę telefonów komórkowych. Bo jeden z materiałów, z którego wytwarzane są komórki to tantalit, który pozyskiwany jest w kopalniach na terenie Konga - w miejscu występowania małp człekokształtnych. Aby produkować nowe telefony konieczne jest pozyskanie większej ilość tantalitu. A to związane jest z niszczeniem lasów - naturalnego środowiska, w którym występują małpy człekokształtne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej: http://www.apecampaign.org

Katarzyna Szychta, Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Komentarze