Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Misie będą zadowolone z wybiegu

Misie będą zadowolone z wybiegu

2010-04-06 11:00:00

co słychać w zoo

Większy, profesjonalny wybieg dla niedźwiedzi z zamojskiego zoo - na to między innymi pójdzie ponad 52 mln zł unijnych pieniędzy
fot. Rafal Michalowski / AGENCJA GAZETA
Marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk poinformował, że pięć lubelskich samorządów dostanie dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na poprawę swojej oferty turystycznej. W sumie ponad 52 mln zł unijnych funduszy trafi do: Zamościa, Janowa Lubelskiego, Chełma, Firleja i Lublina. Na liście jest też Towarzystwo Przyjaciół Stężycy.

- Rozstrzygnęliśmy na razie konkurs na największe projekty, których wartość przekracza pięć milionów złotych. Już wkrótce ogłosimy nabór na mniejsze inwestycje - zapowiedział marszałek Grabczuk i dodał, że to jeden ze sposobów, aby poprawić atrakcyjność turystyczną regionu.

Janów chce za blisko 20 mln zbudować park rekreacji nad zalewem. Chełm wybuduje ścieżki rowerowe wzdłuż rzeki Uherki, a Zamość dostał prawie 14 mln zł na rozbudowę i modernizację zoo. Grzegorz Garbuz, dyrektor zamojskiego ogrodu zoologicznego tłumaczy, że za te pieniądze zostanie całkowicie przebudowana stara część ogrodu.

Wybieg dla niedźwiedzi zostanie powiększony, beton zastąpią materiały naturalne. Z zadaszenia wybiegu będzie spadał wodospad wprost do basenu dla zwierząt. - Myślę że nie mniej niż misie, będą zadowoleni odwiedzający - mówi dyrektor i dodaje, że duże zmiany czekają też małpiarnię. Kraty będą zastąpione szybami a wybiegi zewnętrzne powiększone. ZOO chce też postawić 30-metrową gablotę, w której wśród tropikalnych roślin będą egzotyczne motyle. Zostanie przebudowany staw, na którego środku stanie wyspa, tam będzie można oglądać lemury.

- Planujemy też minizoo z placem zabaw. A dla odwiedzających chcemy zmodernizować parking i alejki w ogrodzie - wymienia dalej Garbuz. - Dzięki temu będziemy, obok Opola, jednym z najnowocześniejszych ogrodów w kraju. Inwestycje chcemy zakończyć najdalej w 2012 r.

Lublin z RPO otrzyma 5 mln zł., z których chce wybudować ścieżki rowerowe (w sumie inwestycja będzie pochłonie 8 mln). Co ciekawe początkowo projekt Lublina został fatalnie oceniony w pierwszym etapie selekcji. Ale ratusz zwrócił się o pomoc do Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Ten projekt zdobył pieniądze. W efekcie w Lublinie powstanie 5 km nowych ścieżek, m.in. na Czubach w budowanym tam parku im. Jana Pawła II.

Będzie też ścieżka po prawej stronie Zalewu Zemborzyckiego od Bryńskiego do pętli autobusowej.

Marek Flasiński, członek zarządu województwa dodaje, że nowe ścieżki mogą się w przyszłości połączyć z wielką, rowerową autostradą biegnącą przez pięć województw. - Koszt tego projektu w województwie lubelskim to 10 mln euro. Teraz przygotowywane jest studium wykonalności inwestycji. Po jego otrzymaniu każde województwo zacznie budowę ścieżek - mówi. Sieć ścieżek ma być gotowa w 2012 r.

Sławomir Skomra, Gazeta Wyborcza Lublin
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-18 08:34:06
  Ciekawy artykuł :)
 • dorota2710

  2010-07-27 16:29:07
  Miło;))
 • Natii

  2010-07-25 14:26:25
  Świetny artykuł ;)))
 • Natii

  2010-06-20 16:40:58
  Świetny artykuł ;)))
 • feba90

  2010-06-13 16:09:53
  faktycznie będą zadowolone