Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Na jedzenie zwierzętom nie zabraknie

Na jedzenie zwierzętom nie zabraknie

2010-09-30 11:40:17

co słychać w zoo

Jeśli nowa ustawa o finansach publicznych wejdzie w życie, to opolski ogród zoologiczny rocznie straci około 100 tys. zł, a schronisko dla zwierząt około 30 tys. zł. To pieniądze pochodzące od darczyńców
fot. Rafał Mielnik / AG
Nowa ustawa o finansach publicznych zabroni ogrodom zoologicznym i schroniskom dla bezdomnych zwierząt posiadania tzw. rachunków własnych. A właśnie na takie rachunki wpływają darowizny od tych, którzy chcą wspomóc ogrody zoologiczne czy zwierzaki w schroniskach. Zgodnie z nowym pomysłem ministerstwa pieniądze od darczyńców najpierw trafią do budżetu miejskiego, a radni zdecydują o ich przekazaniu. - To będzie skomplikowana procedura, która moim zdaniem nie ma szans powodzenia. Będzie tylko odstraszać darczyńców - ocenia Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego. Przepisy dotyczą wszystkich ogrodów zoologicznych i schronisk w kraju. - I nikomu się to nie podoba. Dlatego też rada dyrektorów 17 polskich ogrodów zoologicznych wystosowała do ministerstwa pismo, w którym prosi o zmianę przepisów. Na razie jednak odpowiedzi nie ma.

Jeśli nic się nie zmieni, to od stycznia rachunki własne przestaną istnieć. W przypadku Opola zoo straci na tym około 100 tys. zł rocznie. - To poważny problem, bo dotyczy sporej kwoty, którą przeznaczaliśmy na remonty. Np. ostatnio wyremontowaliśmy za pieniądze z darowizn dach - mówi Sobieraj. Tłumaczy, że w tej puli znajdują się nie tylko pieniądze od darczyńców, lecz także opłaty za dzierżawę budynku, w którym dziś znajduje się kawiarenka, czy za teren, na którym stawiane są budki z pamiątkami. - Nowe przepisy nie precyzują, co należy zrobić w takich przypadkach. Czy oznacza to, że 1 stycznia kawiarenka przestanie funkcjonować, a na terenie ogrodu nie będzie można kupić żadnej pamiątki? Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, bo w ogrodzie zoologicznym powinno znaleźć się miejsce na tego rodzaju usługi - mówi. Dlatego też Sobieraj wysłał do ratusza prośbę o zinterpretowanie nowych przepisów. Odpowiedzi jeszcze nie ma. - Na pewno jednak nie dopuścimy do absurdów jak choćby zlikwidowanie kawiarenki - zapewnia Mirosław Pietrucha, rzecznik prezydenta.

Podobny problem ma schronisko, na którego konto rocznie wpływa około 30 tys. zł. - Z tych pieniędzy wyremontowaliśmy np. izolatkę, która wcześniej była w opłakanym stanie. Teraz są tam kafle, ocieplony sufit, kaloryfer - wylicza Dorota Skupińska, kierowniczka schroniska. - Pieniądze od darczyńców z reguły wydajemy na drobne remonty, które zwykle pomija się w planowaniu budżetu, uznając, że jeszcze jest na nie czas - mówi.

Zwierzęta nie będą głodne

I Sobieraj, i Skupińska zaznaczają, że zlikwidowanie rachunków własnych nie oznacza, że dla zwierząt zabraknie karmy czy leków. - Nie ma o tym mowy, bo zwierzęta utrzymywane są z innych funduszy - podkreśla dyrektor zoo.

Podobnie mówi kierowniczka schroniska. - Korzystamy ze wsparcia, gdy chodzi o zakup specjalistycznej, bardzo drogiej karmy czy leków. Wtedy jednak nie prosimy o pieniądze, tylko o te konkretne rzeczy. To się nie zmieni - zapewnia.

żbik, Gazeta Wyborcza Opole
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-20 18:40:17
  ciekawy artykuł :)
 • Mała

  2010-11-08 02:06:52
  Popieram Dagaa 111!
 • nienieninka

  2010-10-27 12:30:44
  Dokładnie zgadzam się z dagaa111! Moje pieniądze i ja o nich decyduje, chce pomóc ogrodom zoologicznym to pomagam i tyle!
 • Natii

  2010-09-30 18:44:01
  :)
 • 2010-09-30 15:47:29
  no teraz chyba sobie żartują. Ten kraj tylko utrudnia życie wszystkim. Nawet pomagać nie można, przecież lepiej wydać na głupoty te pieniądze. Chyba ja mam prawo decydować na co przekazuję swoje pieniądze a nie państwo
 • kamar

  2010-09-30 13:01:41
  Panstwo w dobie kryzysu szuka oszczędności nie tam gdzie trzeba. A co z edukacyjnym aspektem dobroczynności? Faktycznie darczyńcy mogą się zniechęcić a ucierpią na tym zwierzęta, bo choć nie bedą głodne, to np. może zabraknąć pieniążków na akcje adopcyjne zwierząt
 • Reksio

  2010-09-30 11:44:19
  ;)