Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Nosorożce zamieszkają wśród zieleni

Nosorożce zamieszkają wśród zieleni

2011-08-19 11:00:00

co słychać w zoo

W przyszłym tygodniu zacznie się wylewanie fundamentów pod luksusowy apartament dla nosorożców indyjskich - z basenami, prysznicami i dużym wybiegiem. Ma być gotowy za rok. Wtedy przyjadą do niego główni lokatorzy
fot. Zoo
We wrocławskim zoo powstaje nowy pawilon dla zwierząt indyjskich. Budynek zaprojektowała pracownia Creoproject. - Kosmiczny - mówi Radosław Ratajszczak, dyrektor zoo. - Ale to jeszcze nie wszystko. Na ścianach zamontujemy specjalne siatki, po których będzie piąć się roślinność. Chcemy stworzyć zieloną, organiczną bryłę - opowiada.

W budynku, który będzie kosztował 4,7 mln zł, zamieszkają dwa nosorożce indyjskie. Młode samce przyjadą z ogrodów w Niemczech i we Francji. Po trzech latach jeden z nich wyjedzie z Wrocławia, a na jego miejsce trafi samica. - Nie mogliśmy od razu wziąć pary, bo młode osobniki traktowałyby się jak rodzeństwo. Nie mogłyby wtedy się rozmnażać - tłumaczy dyrektor. - Nasze nosorożce to maluchy, ważą dopiero niecałą tonę - dodaje.

Pierwszy z nich przyjedzie do zoo latem przyszłego roku. Drugi dołączy w październiku. Wtedy planowane jest zakończenie budowy i otwarcie obiektu. Pawilon o powierzchni 1300 m kw. będzie dostępny dla zwiedzających, którzy obejrzą zwierzęta przez fosę. Na zewnątrz znajdzie się rozległy wybieg z basenem ogrzewanym przy użyciu energii słonecznej.

- Nosorożce lubią wodę, dlatego zamontujemy dla nich prysznice - opowiada Ratajszczak. - Zwierzęta są bardzo mądre, więc nauczymy je uruchamiać urządzenia rogiem. Umieją to nosorożce z ogrodu w Antwerpii, więc u nas też się uda.

Pracownicy postarają się jak najwierniej odtworzyć warunki, w jakich żyje azjatycka fauna. Na trawiastym wybiegu zostaną posadzone drzewa, znajdą się tam skały. Goście ogrodu będą mogli podziwiać zwierzęta z tarasu.

Nowy budynek będzie domem także dla hulmanów - indyjskich małp, czasem zwanych hanumanami - od imienia hinduskiego bóstwa - pół-człowieka, pół-małpy. Trafią one do pawilonu pod koniec 2012 roku i będą przebywały razem z nosorożcami - tak, jak dzieje się to w naturze.

Nosorożec indyjski to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Kłusownicy wciąż polują na niego ze względu na cenny róg. Sproszkowany uważany jest za afrodyzjak oraz lek na liczne choroby.

Justyna Kuźnik, Gazeta Wyborcza Wrocław
Komentarze