Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Owce, łabędzie i tłustogona

Owce, łabędzie i tłustogona

2011-12-20 12:00:00

co słychać w zoo

Nachury zamieszkują Tybet i Himalaje i są nazywane owcami błękitnymi. Zoolodzy klasyfikują je pomiędzy owcami a kozami. Do Wrocławia przyjechały z czeskiego zoo w Libercu. Oprócz nich we Wrocławiu zamieszkały też łabędzie czarnoszyje i tłustogon afrykański
fot. Zoo Wrocław
Stadko nachurów zwanych też bharalami można już oglądać na wybiegu w starej części zoo obok baszty. Szczególną atrakcją mogą być w pełnym słońcu, bo przy odpowiednim świetle ich sierść lśni na niebiesko. W górach w warunkach naturalnych pomaga im to maskować się przed drapieżnikami. Do wrocławskiego zoo przyjechały z ogrodu w Libercu. Obecnie to jedyni przedstawiciele tego gatunku w Polsce.

Młode łabędzie czarnoszyje to najmniejszy gatunek łabędzi, a przyjechały z zoo w Zlin-Leśnej. Żyją w Ameryce Południowej, w Patagonii, Ziemi Ognistej, na Falklandach. Zima przypada tam w czasie naszego lata i wtedy łabędzie migrują do Brazylii. We Wrocławiu podczas mrozów, ptaki będą przebywały w ciepłych pomieszczeniach. Obecnie pogoda im jednak sprzyja i łabędzie pływają po środkowym stawie.

Do zoo przyjechał też tłustogon afrykański, który żyje w północej części czarnego kontynentu. Gryzoń ma gruby ogon, który jest magazynem tłuszczu, czyli energii i wody, które wykorzystuje w czasie posuchy. Jeżeli gryzoń ma chudy i cienki ogon, to oznacza że jest niedożywiony. Para, która zamieszkała we wrocławskim zoo przebywa jeszcze na kwarantannie, ale niedługo zamieszka w nowych pomieszczeniach.

W pawilonie Sahary powstaje właśnie nowa ekspozycja drobnych zwierząt Afryki Północnej.

sp, Gazeta Wyborcza Wrocław
Komentarze