Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Śliczny ocelot z krakowskiego ZOO

Śliczny ocelot z krakowskiego ZOO

2011-10-07 14:00:00

co słychać w zoo

Wyjątkowo ciepła jesień zachęca zwierzęta do spacerów po wybiegach krakowskiego ZOO. Na jednym z nich, wśród kolorowych liści buszuje mały ocelot.
fot. Anna Tatka
Ma nieco ponad trzy miesiące i popielato - rudawą, gładką sierść upstrzoną ciemnymi plamkami, które na głowie, ogonie i łapach przypominają pręgi. Ocelot pod czujnym okiem mamy bawi się, wspina i dokazuje jak na młodego kota przystało.

Maluch osiągnie dojrzałość dopiero, gdy skończy 2, 5 roku ale już teraz potrafi pokazać pazurki.

Gdy coś mu się nie spodoba, fuczy i parska przypominając zwiedzającym, że nie jest domowym futrzakiem tylko dzikim kotem. Ale gdyby zagrażało mu niebezpieczeństwo może liczyć na mamę. A ona, gdy wyczuwa niebezpieczeństwo nie tuli swojego synka , ale odchodzi od niego jak najdalej, by odciągnąć ewentualnego napastnika od swojego młodego. Tak to już oceloci zwyczaj.

Dorosłe oceloty mierzą od 70-100 cm i ważą między 12 a 16 kg. Mają silne łapy z ostrymi pazurami, które pomagają w polowaniach na małpy, pancerniki, węże, gryzonie i jaszczurki. Dzięki miękkim poduszeczkom na spodach łap potrafią bezszelestnie się poruszać, co ułatwia im zakradanie się do kurników. Oceloty są samotnikami, zamieszkują lasy od południowego Teksasu po Amerykę Południową (aż do Argentyny). Można je spotkać na sawannach, torfowiskach, w pobliżu jezior i stawów ( są dobrymi pływakami). Z uwagi na jedwabiste futro oceloty padają łupem kłusowników. Zwierzęta te są gatunkiem ginącym w naturze dlatego objęto je ochroną zgodnie z przepisami konwencji waszyngtońskiej (CITES).

at
Komentarze