Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » We wrocławskim zoo można oglądać 6 młodych likaonów

We wrocławskim zoo można oglądać 6 młodych likaonów

2012-01-03 11:00:00

co słychać w zoo

Młode likaony urodzone w połowie listopada we wrocławskim zoo w tym tygodniu po raz pierwszy opuściły rodzinną norę. Okazało się, że wrocławskie stado powiększyło się o sześć osobników
fot. zoo
Czy wcześniej nie było to wiadome? - Nie, bo likaony odchowały miot same, bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Na miejsce porodu samica wybrała norę, którą zwierzęta samodzielnie wykopały na wybiegu. 15 listopada opiekunowie stwierdzili, że dominująca samica, którą podejrzewano o bycie w ciąży, znacząco wysmuklała. Od tego dnia pielęgniarze z niecierpliwością obserwowali zachowanie zwierząt i nasłuchiwali dźwięków zdradzających obecność młodych w legowisku - opowiada rzecznik wrocławskiego ogrodu Ryszard Topola.

Gdy po czterech tygodniach od domniemanego porodu młode nadal nie opuszczały nory, pracownicy zoo zapytali naukowców obserwujących likaony w naturze, czy to normalne zachowanie. Odpowiedź była brzmiała: młode tego gatunku opuszczają bezpieczne schronienie dopiero sześć tygodni po urodzeniu.

Wrocławskie likaony pokazały, że ich zegar biologiczny działa jak szwajcarski zegarek. Dokładnie pod koniec szóstego tygodnia życia szczeniaki pokazały się po raz pierwszy na wybiegu - relacjonuje rzecznik zoo.

Likaony żyjące naturalnie w Afryce zniknęły z większości terenów, na których kiedyś występowały. Zostały wpisane na Czerwoną Listę Zagrożonych Gatunków IUCN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody) pod kategorią "zagrożony wyginięciem".

b, Gazeta Wyborcza Wrocław
Komentarze