Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Wrocławskie zoo jest coraz bliżej budowy afrykarium

Wrocławskie zoo jest coraz bliżej budowy afrykarium

2012-02-08 16:00:00

co słychać w zoo

Spółka Zoo Wrocław pozytywnie zaopiniowała ofertę firmy Inter-System na budowę afrykarium. Jeśli ostatecznie podpisze z nią umowę, pierwsze prace powinny rozpocząć się w kwietniu. Inwestycja zgodnie z planem ma się zakończyć za trzy lata, w 150. urodziny wrocławskiego ogrodu zoologicznego
Wizualizacja ArC2 Pracownia Projektowa
Afrykarium-oceanarium zaprojektowała pracownia architektoniczna ArC2. W przetargu na jego budowę wystartowała tylko jedna firma - Inter-System. Władze zoo przez cały styczeń sprawdzały, czy oferta spełnia wszystkie wymagania postawione w zamówieniu. Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego: - Te formalności mamy już za sobą. W ciągu miesiąca przystąpimy do podpisania umowy.

Firma Inter-System jest gotowa do rozpoczęcia inwestycji. Czeka tylko na umowę z ogrodem zoologicznym i umowy zoo z bankami, które udzielą kredytu.

Budowa afrykarium będzie kosztowała około 200 mln zł. Potrzebne są jeszcze pieniądze na zarządzanie obiektem przez najbliższe lata po wybudowaniu. Zoo finansuje budowę ze środków własnych i miejskich, ale liczy też na pieniądze z Unii Europejskiej, jednak decyzja o dofinansowaniu jeszcze nie zapadła.

Budowa powinna rozpocząć się w kwietniu i jest bardzo skomplikowana. Wykonawca musi postawić ogromny budynek, ale też przystosować wnętrza do potrzeb różnych zwierząt. W Polsce to pierwsza taka inwestycja. Żeby ją zrealizować, Inter-System będzie współpracował z amerykańską firmą Brasfield & Gorrie, która wybudowała m.in. potężne Georgia Aquarium w Atlancie.

Afrykarium powstanie w 2,5 roku. Jego otwarcie planowane jest na 2015 rok. Wtedy zoo będzie obchodziło swoje 150. urodziny - jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie. Dyrektor Ratajszczak nie ukrywa, że to wspaniały prezent na obchody rocznicy. Uważa też, że afrykarium bardzo pozytywnie wpłynie na turystykę w regionie: - Nie możemy konkurować z Krakowem na zabytki czy z Gdańskiem ze względu na położenie, ale nasze afrykarium przyciągnie wielu turystów. Takie oceanarium może powstać w Polsce w trzech miejscach: na południu, w Warszawie i na Pomorzu. My będziemy pierwsi - mówi.

W pawilonie afrykarium będzie można zobaczyć zwierzęta i rośliny z pięciu obszarów Afryki. Największą atrakcją będzie basen z rekinami i płaszczkami. Zwierzęta obejrzymy z tunelu wybudowanego pod wodą.

Nie wiadomo jeszcze, ile zapłacimy za wstęp do oceanarium, ale władze ogrodu prawdopodobnie zaproponują zwiedzającym kilka różnych biletów: wstęp tylko do oceanarium, do zoo z wyłączeniem oceanarium lub na cały teren ogrodu.

Wrocławski ogród zoologiczny odwiedza rocznie 650 tys. osób. Nowy obiekt ma przyciągnąć do zoo co najmniej dwa razy więcej zwiedzających niż obecnie, nawet 1,4 mln osób.

Sławomir Pawłowski, Gazeta Wyborcza Wrocław
Komentarze