Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Zmarł dr Sosnowski - legendarny dyrektor łódzkiego zoo

Zmarł dr Sosnowski - legendarny dyrektor łódzkiego zoo

2012-01-04 15:54:05

co słychać w zoo

W czwartek o godzinie 12 w kościele Najświętszego Zbawiciela przy alei Włókniarzy 187 w Łodzi rozpocznie się pogrzeb dr Andrzeja Sosnowskiego, wieloletniego dyrektora Miejskiego Ogrodu Zoologicznego
fot. archiwum
- Płyną do nas kondolencje z całego świata: Kanady, Europy, Stanów - mówi Ryszard Topola, dyrektor Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego. - To bardzo smutna wiadomość. Dr Sosnowski był dla nas niedoścignionym wzorem.

To właśnie dr Sosnowski, odchodząc w grudniu 1996 roku na emeryturę, wyznaczył Ryszarda Topolę na swojego zastępcę. Objęcie przez Andrzeja Sosnowskiego etatu stałego lekarza weterynarii w lipcu 1952 r. w łódzkim zoo zapoczątkowało rozwój ambulatorium weterynaryjnego. Dyrektorem ogrodu był od stycznia 1969 roku. W czasie, gdy kierował placówką, łódzkie zoo stało się pierwszym w kraju ogrodem korzystającym z sieci grzewczej miasta. W 1975 r. został przyjęty do Międzynarodowej Unii Dyrektorów Ogrodów Zoologicznych. Jako pierwszy z polskich dyrektorów uczestniczył aktywnie w pracach nad międzynarodowym programem ochrony zwierząt (EEP) zagrożonych wyginięciem.

Był legendą. Z doświadczeń hodowlanych dr Sosnowskiego korzystały i korzystają nadal kolejne pokolenia dyrektorów i hodowców w ogrodach całego świecie. Łódzkiemu zoo, leczeniu i hodowli zwierząt nieudomowionych poświęcił 55 lat swojego zawodowego życia. Zmarł 31 grudnia 2011 roku. Topola: - żegnamy go ze smutkiem.

Uroczystości pogrzebowe wraz z pożegnaniem odbędą się 5 stycznia 2012 roku o godzinie 12.00 podczas mszy świętej. Odprowadzenie Ciała na miejsce ostatecznego spoczynku rozpocznie się o godzinie 13.30 na cmentarzu św. Antoniego przy ulicy Solec 11 w Łodzi (na Mani).

Bartłomiej Dana, Gazeta Wyborcza Łódź
Komentarze