Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Bydgoskie psy do zadań specjalnych

Bydgoskie psy do zadań specjalnych

2012-02-23 16:00:00

do poczytania

Pracownia Osmologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy przeszła z wynikiem pozytywnym ocenę sprawności użytkowej psów specjalnych. Dzięki temu nasi "czworonożni policjanci" mogą realizować badania dla celów procesowych
fot. za KWP Bydgoszcz
Pracownia Osmologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy przeszła z wynikiem pozytywnym ocenę sprawności użytkowej psów specjalnych prowadzonej przez instruktorów Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Legionowie z siedzibą w Sułkowicach oraz certyfikację prowadzoną przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.

W wyniku oceny warunków funkcjonowania i stosowanych rozwiązań w odniesieniu do wymogów opisanych w Metodyce prowadzenia badań osmologicznych komisja certyfikacyjna przyznała Pracowni Osmologii LK KWP w Bydgoszczy certyfikat dopuszczający ją do realizacji badań dla celów procesowych.

W Pracowni Osmologii pracuje ekspert i dwóch przewodników-techników osmologii, którzy opiekują się sześcioma psami. Cztery owczarki są wyszkolone i posiadają uprawnienie do wykonywania badań. Natomiast dwa są w trakcie szkolenia.

Badania osmologiczne polegają na identyfikacji śladów zapachowych, które ludzie pozostawiają na miejscu np. przestępstwa i ich zabezpieczeniu. Następnie od osoby, która jest typowana jako sprawca przestępstwa pobierany jest materiał porównawczy (próbka zapachowy). Zadaniem psa jest wskazanie zgodności obu śladów, o ile taka istnieje. Oczywiście wszystko musi wcześniej zostać profesjonalnie przygotowane, a wyniki takich badań mogą być ważnym dowodem w sprawie karnej.

dyz, Gazeta Wyborcza BydgoszczKomentarze