Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Jak zapewnić kotu długowieczność?

Jak zapewnić kotu długowieczność?

2012-04-27 11:00:00

do poczytania

Nasi futrzaści ulubieńcy żyją niestety znacznie krócej, niż my. Strata pupila może być prawdziwym ciosem, dlatego też staramy się zachować ich przy życiu przez możliwie długi okres czasu. Jak zapewnić kotu długowieczność? Przekonajmy się.
fot. dazmac / sxc.hu
1. Kiedy kot staje się seniorem

Ta wiedza jest niezbędna do dalszych działań. Eksperci twierdzą, że nasz futrzak w fazę seniora wchodzi w wieku około 10 lat.

2. Stały nadzór

Gdy już wiemy, kiedy kota można uznać za starszego – pora na zaplanowanie stałych wizyt u weterynarza, których zakres będzie obejmował chociażby badanie wagi, słuchu, moczu, pracy serca, oczu oraz krwi, a także zębów.

3. Poszukiwanie symptomów

Bardzo ważne jest wczesne dostrzeżenie potencjalnych symptomów choroby, dlatego też uważnie obserwujmy kota. Zwierzaki te z natury doskonale opanowały sztukę maskowania chorób w obawie przed drapieżnikami i konkurencją.

Powinniśmy zwrócić uwagę na przyjmowanie wody i pokarmu – zwiększone lub zmniejszone – sposób oddawania moczu lub kału – bolesny, nieregularny – a także utratę wagi albo tycie zwierzaka. Ponadto kaszel lub kłopoty z oddechem, biegunka, wymioty czy utrata zainteresowania zabawą mogą być wskaźnikami chorob y. Wczesna diagnoza jest kluczowa dla późniejszego efektywnego leczenia, dlatego, gdy zauważymy coś podejrzanego – nie zwklejamy z wizytą u weterynarza.

4. Otyłość

Podobnie, jak i u nas, tak i u zwierząt otyłość może być poważnym problemem. Jeśli nasz kot jest gruby, jego serce szybciej się męczy, a przekraczająca normę waga ma też wpływ na mózg, czy nerki zwierzaka.

5. Zwierzak nie-domowy

Koty można podzielić na dwa typy – te domowe i podwórkowe. A jeśli trzymamy pupila na zewnatrz – być może na starość warto nieco ograniczyć jego wolność. Senior nie ma już tak dobrego wzroku, czy słuchu, jak dawniej, a to może prowadzić do ryzyka wypadku.

6. Ćwiczenia i zabawa

Postarajmy się zapewnić kotu zarówno stymulację psychiczną – poprzez zabawę – jak i fizyczną, poprzez rozmaite ćwiczenia. W zdrowym ciele zdrowy duch.

gnat
Komentarze