Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Jaki pies taki pan?

Jaki pies taki pan?

2012-05-15 17:55:37

do poczytania

Czym różni się właściciel collie od miłośnika psów gończych? Brytyjscy naukowcy mają już na to odpowiedź
Powiedzenie ‘pokaż mi swojego psa a powiem ci kim jesteś” już od dawna funkcjonuje w społeczności kynologicznej. Jednak dopiero teraz mamy na to naukowe dowody. Potwierdzenia popularnej tezy podjęli się naukowcy z angielskiego Bath Spa University. Badacze, we współpracy z brytyjskim związkiem kynologicznym Kennel Club i firmą sondażową OnePoll, przeprowadzili ankiet internetową, w której wzięło udział kilka tysięcy właścicieli psów. Kwestionariusz pozwolił na ocenę kilku cech osobowości badanych opiekunów tj. ekstrawersję, zgodność czy stabilność emocjonalną. Jednocześnie respondenci informowali, jakiej rasy psa posiadają. Następnie autorzy badania podzielili rasy na siedem grup: aportujące (np. golden retriever), gończe (np. greyhound), pasterskie (np. owczarek niemiecki), teriery (np. Staffordshire bull terrier), psy do towarzystwa (np. chihuahua), domowe (np. buldog) i pracujące (np. doberman).

Z analizy wyników ankiety wynika, że właściciele ras pasterskich i domowych okazali się bardziej ekstrawerstyczni; właściciele ras aportujących i do towarzystwa - bardziej zgodni; posiadacze domowych, do towarzystwa i aportujących bywają bardziej sumienni i skrupulatni. Cechą właścicieli psów gończych jest stabilność emocjonalna, a ras do towarzystwa - stosunkowo większa otwartość na nowe doświadczenia.

"Różnice w czynnikach osobowościowych, jakie stwierdzono pomiędzy właścicielami ras, można dość prawdopodobnie powiązać ze stylem życia tychże właścicieli. Na przykład osobnicy bardziej ekstrawertyczni mogą się lepiej odnajdywać z psami należącymi do ras pasterskich, takimi jak owczarek niemiecki albo border collie, podczas gdy ludziom wyjątkowo stabilnym emocjonalnie może odpowiadać posiadanie psów gończych, takich jak choćby beagle czy greyhound" – potwierdzają brytyjscy naukowcy.

ac
Komentarze