Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Zrozumieć białe psy

Zrozumieć białe psy

2012-02-27 14:00:00

do poczytania

Twój pies jest biały i niesforny? Koniecznie przebadaj jego słuch
fot. za wikipedia.org
Czworonogi o śnieżnym umaszczeniu takie jak owczarek australijski czy bulterier skrywają w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich jest „gen głuchoty” odpowiedzialny za problemy słuchowe u zwierząt. Defekt nazwany przez genetyków genem merle (m) występuje w parze z genem odpowiedzialnym za pigmentacje umaszczenia. Po skrzyżowaniu dwóch osobników o podobnym genotypie dochodzi do jego wzmocnienia przez specjalistów nazywanego ekspresją. Młode pochodzące z takiego miotu w większości wypadków chorują na całkowitą lub częściową głuchotę.

Istnieje wiele prostych sposobów na wstępne zdiagnozowanie głuchoty u czworonoga. Najważniejszym z nich jest uważna obserwacja pupila. Niedosłyszące psy zazwyczaj charakteryzują się niesfornym zachowaniem i nie reagują na wydawane przez opiekuna komendy. Osobniki z aktywnym genem merle cierpią także na przewlekłe zapalenie ucha.

Zwierzę, u którego występują podobne objawy powinno przejść badanie słuchu komputerową metodą BAEP. Polega ono na umieszczeniu w uchu znieczulonego pacjenta specjalnej końcówki emitującej dźwięki oraz wbiciu na głowę trzech cieniutkich igiełek z elektrodami. Kiedy dźwięki są emitowane, elektrody odbierają impulsy, które zapisane zostają w pamięci komputera. W ten sposób weterynarz jest w stanie określić słuchowy próg zwierzęcia oraz stopień niedorozwoju narządów słuchowych. Badanie trwa łącznie około 10-15 minut i jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Zdiagnozowane u zwierzaka schorzenie można leczyć farmakologicznie przy użyciu tzw. leków ortodoksycznych. Opiekunowie niedosłyszącego psa mogą się także zdecydować na specjalistyczne szkolenie, podczas którego pupil nauczy się reagować na gesty, a nie na słowa i dźwięki.

ac
Komentarze