Gdy nasz pies kopie dołki...
2012-09-17 11:00:00
Ogródek przypominający pole minowe oraz brudny, umorusany, często mokrą ziemią zwierzak to koszmar każdego właściciela czworonoga. Dlaczego psy to robią i jak sobie z tym radzić?
fot. za dailypuppytraining.com
Powodów kopania może być kilka. Po pierwsze zwierzak może to robić z uwagi na pogodę. Jeśli jest gorąco, własnoręcznie wykopana chłodna norka będzie świetnym miejscem aby schować się przed upałem. Podobnie jeśli futrzak po prostu szuka miejsca tylko dla siebie.
Ponadto niektóre rasy sa stworzone do polowań, a tym samym do wyszukiwania zdobyczy – także tej pod ziemią.
Innym powodem może być chęć zabawy, nuda lub frustracja. Niektóre psy próbują też uciec właśnie kopiąc, nawet, jeśli nie ma to szans powodzenia.
Ostatnią z przyczyn są wszelakie lęki – przed burzą, czy otoczeniem. Wtedy norka w wykonaniu psa może zmienić się w tunel umożliwiający ucieczkę. Ponadto cierpiące z powodu rozstania z właścicielem zwierzaki kopią, aby dostać się do niego, co oczywiście nie jest możliwe.
Skoro znamy już przyczyny, teraz najważniejsza jest identyfikacja problemu. Czemu nasz pies zachowuje się w ten sposób? Czego mu potrzeba i jak możemy mu to dostarczyć?
Jeśli problemem jest upał – zapewnijmy psu schronienie i zimną wodę. Jeśli poszukuje kryjówki – dajmy mu ją w innej formie.
W przypadku, gdy pies robi to dla zabawy – zapewnijmy mu inne rozrywki. Lub też wskażmy miejsce, gdzie może kopać bezkarnie. Dobrym pomysłem jest też zmiana otoczenia lub przykrycie czymś terenu, gdzie pies kopie.
Wszelakie problemy behawioralne będzie potrafił rozwiązać weterynarz lub inny specjalista w psiej psychologii.
Pamiętajmy po prostu, że kopanie zawsze z czegoś wynika, a aby mu zapobiec, musimy poznać tę przyczynę.
gnat