Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Jak bezpiecznie podróżować z psem?

Jak bezpiecznie podróżować z psem?

2012-03-19 16:00:00

porady

Dla wielu psów podróżowanie samochodem to prawdziwa przyjemność. Ale zwierzak w aucie to także ryzyko spowodowania wypadku – jeśli tylko nie zabezpieczymy odpowiednio naszego pupila. Jak zatem bezpiecznie przewozić ulubieńca? Sprawdźmy
fot. ssjtoma / sxc.hu
Poniżej lista najczęstszych przyczyn wypadków, które po poznaniu łatwo możemy wyeliminować.

1. Skaczące zwierzaki

Wiele psów lubi podróż przy uchylonym oknie. I choć mogą nie mieć takiego zwyczaju – w pewnym momencie coś może wydać się na tyle ekscytujące, że spróbują się wydostać. Nawet, jeśli nic sobie nie zrobią – wychodząc na przykład na światłach – jest wielce prawdopodobne, że zwierzak zostanie uderzony przez samochód jadący innym pasem.

Weterynarze zajmujący się takimi przypadkami mówią, że zawsze słyszą od właścicieli to samo: "on nigdy nie zachowywał się w ten sposób". Dlatego też rozważmy zamknięcie / przymknięcie okien na czas podróży.

2. Urazy głowy i oczu

Punkt mocno związany z poprzednim. Są psy, które lubią w czasie podróży wychylać się przez okno, a to wiąże się z ryzykiem trafienia przez jakiś obiekt. To częsty powód urazów oczu i głowy.

3. Poduszki powietrzne

Nie bez przyczyny większość sprzętów do transportu zwierząt jest montowana na tylnim siedzeniu. Poduszki powietrzne mogą uratować życie człowiekowi, ale zabić psa.

4. Rozpraszanie kierowcy

Zwierzak chodzący po całym samochodzie czy nawet przednich fotelach może bardzo skutecznie rozproszyć kierującego. Dotyczy zwłaszcza małych psów, które szybko ekscytują się.

5. Utrudniony dostęp do pedałów

Wiele zwierzaków lubi zaciemnione, spokojne i ciche miejsca. Tak właśnie dochodzi do sytuacji, gdy kierujący nie chcąc zranić psa, który w trakcie jazdy pojawił się pod nogami, ma utrudniony dostęp do pedałów.

Jak uniknąć tych wszystkich sytuacji? Przede wszystkim – przewozić czworonogi w specjalnych klatkach / z pomocą specjalnych pasów. Zawsze zamykajmy też okna – jeśli jest gorąco, zostawmy uchylone na tyle, aby zwierzak nie mógł wyskoczyć, czy wystawić przez nie głowy.

gnat
Komentarze