Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Mała pchła - duży problem dla zwierzaka

Mała pchła - duży problem dla zwierzaka

2012-04-19 16:00:00

porady

Pchły to częsty problem pojawiający się u naszych czworonogów. Jak walczyć z pasożytami radzi weterynarz Marta Kuklewicz z krakowskiej lecznicy (doktorwet.pl)
Jak rozpoznać, że pies ma pchły?

Taki czworonóg jest zwykle nadpobudliwy. Często się drapie i stara się sięgnąć ogona, a to dlatego, że pchły najczęściej gryzą właśnie w tej okolicy powodując świąd. Ponieważ pies nie może się tam podrapać łapą kreci się w kółko próbując dosięgnąć swędzącego miejsca zębami– z boku wygląda to tak jakby gonił własny ogon.

Pasożyty żerują również w okolicy brzucha zwierzęcia. Łatwiej je tam dostrzec, bo miejsce jest z reguły mniej owłosione. Pchły wyglądają jak ciemne, kilkumilimetrowe, szybko przemieszczające się punkciki. Pozostawiają po sobie małe czarne grudki – to kał, który po zwilżeniu zabarwia się na czerwono (kolor nadaje mu strawiona krew). Odchodami dorosłych osobników żywią się larwy pcheł.

Czy są jeszcze inne metody?

Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy zwierzak ma pchły jest wyczesanie sierści specjalnym grzebieniem na białą kartkę, na której wyraźnie będzie widać ich odchody. Można również przeciągnąć u nasady włosa taśmę klejącą, do której może przyczepić się pchła lub grudka kału. Odchody przypominają drobinki brudu więc, aby mieć pewność, że to pchle nieczystości trzeba sprawdzić, czy pod wpływem wilgoci zmienią kolor.

Jak dużo pcheł może „pomieścić się” na psie?

Trudno powiedzieć. Od kilku do kilkuset, gdy zwierzę jest bardzo zaniedbane. Pchły w sezonie letnim rozmnażają się bardzo szybko. Jeden osobnik składa w ciągu dnia do 50 jaj (w ciągu całego życia od 300 do nawet 2000), z których w ciągu trzech tygodni wykluwają się następne sztuki.

Jeśli już namierzymy pasożyty na naszym zwierzaku, jak skutecznie się ich pozbyć?

Na rynku jest mnóstwo preparatów zwalczających pchły. W sklepach zoologicznych i lecznicach można kupić np. krople typu spot on porażające system nerwowy pcheł. Krople wciera się w punkty na ciele zwierzęcia (zwykle w jednym lub w kilku miejscach wzdłuż kręgosłupa w zależności od preparatu), obroże przeciw pchłom, zasypki, szampony, spraye.

Jak szybko kuracja przyniesie efekt?

Niektórzy producenci np. kropelek na pchły chwalą się, że środek zaczyna działać już po 5 minutach całkowicie likwidując pasożyty w ciągu 12 godzin. Z doświadczenia wiem, że równie szybkie i skuteczne są spraye, których używam w lecznicy. Tego rodzaju kuracje zabezpieczają przed pchłami przez dwa do sześciu miesięcy (kropelki na jeden -dwa miesiące, obroże na 4-6 miesięcy). Najdłużej skuteczność zachowują specjalne obroże nasączone substancjami odstraszającymi i zabijającymi pasożyty.

Co zrobić żeby pchły nie wróciły?

Kurację przeciwpchelną powinno się powtórzyć przynajmniej dwa razy z rzędu. Poza tym należy dokładnie odkurzyć mieszkanie, wytrzepać dywany, wyprać legowisko psa tak, aby pozbyć się pchlich larw i odchodów pasożytów. Do spryskania zakamarków i ciemnych kątów, gdzie wykluwają się pchły można użyć preparatów w aerozolu.

Dlaczego pchły są groźne?

Dorosłe osobniki ssą krew zwierząt. W ciągu doby potrafią wypić jej 20 razy więcej niż same ważą. Jeśli ich ofiarą padną szczenięta lub schorowane, wycieńczone psy, mogą spowodować znaczną utratę krwi i anemię. Pasożyty te wywołują również APZS czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Psy cierpią z powodu ogromnego świądu. Od nadmiernego drapania się i wygryzania sierści w okolicach szyi, ogona, ud lub za uszami powstają rany. Pies wylizując zranione miejsca zakaża je, co w konsekwencji może prowadzić do zapaleń skóry. Pchły przenoszą też tasiemca psiego (dipylidiumcaninum) dlatego zapchlonego zwierzaka należy również profilaktycznie odrobaczyć.

Anna Tatka
Komentarze