Masz kota? Nie ignoruj tych sygnałów
2012-02-14 16:00:00
Jeśli twój kot zachowuje się inaczej niż zwykle, to warto zainteresować się jego stanem zdrowia. Oto lista objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę
fot. Chemtec / sxc.hu
1. Utrata lub brak apetytu
Utrata apetytu może być spowodowana wieloma czynnikami, czasem może też chodzić o brak możliwości przyjmowania pokarmu. Jeśli ten objaw będzie się utrzymywał przez dłuższy czas – może to doprowadzić do poważnych następstw, niezwiązanych z chorobą.
2. Problemy z oddawaniem moczu
Objawy to spędzanie dłuższego czasu w kuwecie, czy też częste jej odwiedzanie, a także wszelakie dźwięki wskazujące na ból podczas oddawania moczu. Wyrazem dyskomfortu może być też lizanie okolicy krocza lub nawet częste przypatrywanie się jej.
3. Utrata wagi
Podobnie, jak w przypadku utraty apetytu, możemy znaleźć wiele przyczyn. Niektóre z nich są bardzo poważne, zwłaszcza, jeśli wcześniej kot czuł się dobrze.
4. Problemy z oddechem
Częsty, przyspieszony oddech, a także oddychanie z otwartym pyskiem może być symptomem wielu poważnych schorzeń. Należy natychmiast skonsultować się z weterynarzem.
5. Letarg lub słabość
Zwierzak w letargu nie będzie odpowiadał na bodźce z otoczenia, a jego wystąpienie może być objawem nawet tych schorzeń, które zagrażają życiu. Z kolei słabość oznacza ogólną apatię, co może wyrażać się w np. niechęci do wody, czy jedzenia.
6. Gorączka
Normalna temperatura kota to od około 38 do około 39 stopni C. Jeśli czujemy, że zwierzak jest cieplejszy niż zwykle – najlepiej od razu skonsultować się z weterynarzem.
7. Kaszel
Kaszel nie jest typowy dla kotów, może wskazywać nie tylko na wiele schorzeń, ale może być też objawem zakrztuszenia, czy duszności. Najlepiej od razu skonsultować się z weterynarzem.
8. Ślady pogryzień
Mogą być wynikiem zarówno zbyt ostrej zabawy, lub walki z innymi zwierzakami. Mimo, że często niewielkie i powierzchowne – mogą prowadzić do wielu poważnych następstw.
W każdym z wymienionych przypadków najlepiej zasięgnąć rady specjalisty. Wetrynarz, jak nikt inny będzie mógł ocenić stan zdrowia naszego zwierzaka i trafnie wskazać drogę leczenia.
gnat