Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Masz kota? Nie ignoruj tych sygnałów

Masz kota? Nie ignoruj tych sygnałów

2012-02-14 16:00:00

porady

Jeśli twój kot zachowuje się inaczej niż zwykle, to warto zainteresować się jego stanem zdrowia. Oto lista objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę
fot. Chemtec / sxc.hu
1. Utrata lub brak apetytu

Utrata apetytu może być spowodowana wieloma czynnikami, czasem może też chodzić o brak możliwości przyjmowania pokarmu. Jeśli ten objaw będzie się utrzymywał przez dłuższy czas – może to doprowadzić do poważnych następstw, niezwiązanych z chorobą.

2. Problemy z oddawaniem moczu

Objawy to spędzanie dłuższego czasu w kuwecie, czy też częste jej odwiedzanie, a także wszelakie dźwięki wskazujące na ból podczas oddawania moczu. Wyrazem dyskomfortu może być też lizanie okolicy krocza lub nawet częste przypatrywanie się jej.

3. Utrata wagi

Podobnie, jak w przypadku utraty apetytu, możemy znaleźć wiele przyczyn. Niektóre z nich są bardzo poważne, zwłaszcza, jeśli wcześniej kot czuł się dobrze.

4. Problemy z oddechem

Częsty, przyspieszony oddech, a także oddychanie z otwartym pyskiem może być symptomem wielu poważnych schorzeń. Należy natychmiast skonsultować się z weterynarzem.

5. Letarg lub słabość

Zwierzak w letargu nie będzie odpowiadał na bodźce z otoczenia, a jego wystąpienie może być objawem nawet tych schorzeń, które zagrażają życiu. Z kolei słabość oznacza ogólną apatię, co może wyrażać się w np. niechęci do wody, czy jedzenia.

6. Gorączka

Normalna temperatura kota to od około 38 do około 39 stopni C. Jeśli czujemy, że zwierzak jest cieplejszy niż zwykle – najlepiej od razu skonsultować się z weterynarzem.

7. Kaszel

Kaszel nie jest typowy dla kotów, może wskazywać nie tylko na wiele schorzeń, ale może być też objawem zakrztuszenia, czy duszności. Najlepiej od razu skonsultować się z weterynarzem.

8. Ślady pogryzień

Mogą być wynikiem zarówno zbyt ostrej zabawy, lub walki z innymi zwierzakami. Mimo, że często niewielkie i powierzchowne – mogą prowadzić do wielu poważnych następstw.

W każdym z wymienionych przypadków najlepiej zasięgnąć rady specjalisty. Wetrynarz, jak nikt inny będzie mógł ocenić stan zdrowia naszego zwierzaka i trafnie wskazać drogę leczenia.

gnat
Komentarze