Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Przeziębienie u psa

Przeziębienie u psa

2012-01-09 16:00:00

porady

Gdy nasz czworonożny przyjaciel po powrocie ze spaceru kicha i pokasłuje najprawdopodobniej padł ofiarą infekcji. Na pytania, jak pomóc zwierzakowi i co zrobić, aby w przyszłości uchronić go przed chorobą odpowiada lekarz weterynarii Agnieszka Jakubowska
fot. beverlytaz / sxc.hu
To właściciele w dużej mierze odpowiadają za kondycję swoich psów. Co powinni zrobić, aby ustrzec je przed przeziębieniem?

- Bardzo ważne jest dbanie o solidną dawkę ruchu. Regularne spacery i zabawy na świeżym powietrzu hartują zwierzaka. Nie powinno się jednak narażać psa na duże zmiany temperatur. Zafundowanie kilkugodzinnego spaceru w mroźny dzień zwierzakowi, który zwykle całe dnie leży pod cieplutkim kaloryferem może skończyć się infekcją. Gdy jest wyjątkowo zimno lub wietrznie małym pieskom takim jak yorki czy ratlerki można założyć kubraczek. Należy pamiętać, aby nie wyprowadzać psa na zewnątrz tuż po kąpieli!

Skąd wiemy, że pies się przeziębił?

- Najczęstszymi objawami są kaszel i kichanie. Chory pies zwykle jest osowiały i nie ma apetytu. Trudności z przełykaniem pokarmów mogą świadczyć o obrzęku gardła. Najłatwiej sprawdzić to lekko uciskając w tym miejscu szyję psa. Jeśli zwierzak zacznie kaszleć lub pojawi się silny odruch połykania śliny będzie to oznaczało, że gardło zostało zainfekowane. Symptomem przeziębienia jest również, podobnie jak u ludzi, podwyższona temperatura. U psa gorączka zaczyna się mniej więcej powyżej 38,5 (średnie i duże rasy), 39 stopni (małe psy). Najlepiej kilkakrotnie zmierzyć temperaturę psu, gdy jest zdrowy i sprawdzić, co w jego przypadku jest normą i w razie choroby mieć porównanie.

W jaki sposób mierzy się temperaturę psu?

- Dobrze jest kupić termometr dziecięcy z miękką końcówką. Temperaturę mierzy się w odbycie zwierzaka.

Czy są jakieś domowe sposoby, by podratować zdrowie naszego pupila?

- Jeśli pies nie ma podwyższonej temperatury ciała, możemy zaaplikować mu dwa razy dziennie rutinoscorbin albo witaminę C. Jeśli w ciągu trzech dni nie będzie poprawy należy bezwzględnie pójść z pupilem do weterynarza. Przeziębienie, które nie będzie leczone może doprowadzić do zapalenia oskrzeli i płuc pozostawiając trwałe zmiany w drogach oddechowych.

Rozmawiała: Anna Tatka
Komentarze