Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Syndrom urologiczny kotów

Syndrom urologiczny kotów

2012-03-14 12:49:55

porady

Jeżeli Twój kot większość dnia spędza w kuwecie, pomiaukuje podczas oddawania moczu, a do tego stracił apetyt i dawny wigor, to może oznaczać, że cierpi na SUK (syndrom urologiczny kotów).
fot. Ravenslane / sxc.hu
O tym jak rozpoznać SUK oraz dlaczego dotyka głównie kastrowane kocury opowiada lekarz weterynarii Marta Kuklewicz z krakowskiej lecznicy doktorwet.pl

- SUK, brzmi zagadkowo. Czy mogłaby Pani wyjaśnić, co to takiego?

- SUK czyli syndrom urologiczny kotów (z ang.FLUTD - Feline Lower urinary tract disease) to zespół objawów charakterystycznych dla stanów zapalnych dolnych dróg moczowych.

- Co to znaczy?

- Symptomem pojawienia się stanu zapalnego w obrębie układu moczowego kota może być np. częste oddawanie moczu w małych ilościach po tzw. kropelce i towarzyszący temu ból (kot może go wyrażać głośnym miauczeniem). Zdarza się, że mruczki sikając przybierają nienaturalną pozycję, są przygarbione, sikają poza kuwetą, albo przez jakiś czas w ogóle się nie załatwiają.

- Co jeszcze może wskazywać na to, że zwierzak choruje?

- Niepokojącym objawem jest zabarwiony na czerwono mocz, ale także zmiany w zachowaniu pupila. Cierpiący na SUK kot będzie stronił od ludzi. Zdarza się, że zwierzęta zaszywają się w jakimś kącie i wylizują okolice podrażnionej i opuchniętej cewki moczowej. Pupil najprawdopodobniej nie będzie miał również apetytu ani ochoty na zabawy.

- Z jakimi dolegliwościami możemy mieć wówczas do czynienia?

- Możliwości jest wiele: zapalenie pęcherza, kamienie moczowe, wadliwa budowa anatomiczna albo uraz mechaniczny.

- Podobno SUK dotyka zwłaszcza kastrowane kocury.

- Każdy kot może zachorować na SUK. Przypuszcza się jednak, że kastrowane kocury są bardziej podatne na tę dolegliwość, chociaż badania tego nie potwierdziły. Jest to związane z tym, że koty płci męskiej mają długą, wąska cewka moczową, a to może powodować odkładanie się złogów. Poza tym kastrowanie, zwłaszcza jeśli zwierzę nie wychodzi na zewnątrz, sprzyja otyłości. Nadprogramowe kilogramy niekiedy przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w obrębie układu moczowego. Grube koty czasem nie są w stanie sięgnąć w okolicę narządów płciowych i odbytu i zachować należytej higieny.

- Co jeszcze może sprzyjać pojawieniu się SUK

- Na pewno nieprawidłowe żywienie. Źle dobrana karma to taka, która powoduje nadmierne lub niedostateczne zakwaszanie moczu. Karmy zawierające dużo magnezu i fosforu, a jednocześnie nie powodujące zakwaszenia moczu mogą sprzyjać powstawaniu kryształów fosforowo-amonowo-magnezowych (tzw. struwitów), które preferują środowisko zasadowe. Z kolei, gdy pH jest zbyt kwaśne wytrącają się kryształy zwane szczawianami wapnia (mogą one powstać w pH zasadowym i obojętnym). Niebezpieczeństwo tworzenia się kryształów pojawia się również, gdy kot mało pije i mocz się zagęszcza. Ich kumulowanie się natomiast prowadzi do powstawania kamieni.

Częściej na SUK zapadają także starsze, 4-7 letnie mruczki. Symptomy zwiastujące problemy z układem moczowym pojawiają się niekiedy u zwierząt narażonych na stres np. związany z remontem mieszkania, pojawieniem się nowego domownika lub wyjazdem właścicieli na wakacje. Do infekcji może także dojść jeśli kocia kuweta nie jest wystarczająco często czyszczona.

- Na czym polega leczenie SUK?

- Zależy od przyczyny. Jeśli mamy do czynienia ze stanami zapalnymi pęcherza to zwykle podaje się leki antybakteryjne, przeciwzapalne, rozkurczowe oraz suplementy zawierające żurawinę, glukozaminę, pietruszkę, witaminę C, melisę. Gorzej, jeśli doszło do zatkania cewki moczowej. Wówczas nerki nie są w stanie usuwać substancji toksycznych z organizmu. Równowaga wodno-elektrolitowa w organizmie zostaje zachwiana. W ciągu doby lub dwóch może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia nerek, a także zaburzenia pracy serca (w związku ze zbyt wysokim poziomem potasu) i śmierci. Pomoc w takim przypadku polega na udrożnieniu cewki moczowej, podaniu płynów, przepłukaniu pęcherza, podaniu antybiotyków oraz suplementów diety ułatwiających rozpuszczenie kryształów oraz zastosowaniu odpowiednich diet dla rekonwalescentów. Jeśli zatkanie cewki moczowej często się powtarza trzeba wykonać zabieg przeszycia cewki moczowej. Wówczas kocur sika przez dziurkę wykonana w okolicy odbytu. Wykonuje się także usg i rtg, aby sprawdzić czy w pęcherzu moczowym znajdują się kamienie. Jeśli tak konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Rozmawiała Anna Tatka
Komentarze