Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Szynszyle

Szynszyle

Kilka słów o szynszylach

2012-02-02 16:00:00

porady

Szynszyle są gryzoniami, które coraz częściej goszczą w naszych domach. To zwierzaki blisko spokrewnione z wiskaczami górskimi, świnką morską czy nutrią
fot. za wikipedia.org / Guérin Nicolas
Szynszyle pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie zamieszkują suche, górzyste tereny Andów. Najczęściej spotykane są na wysokości 3000- 5000 m n.p.m. Ich rodzina składa się z 6 gatunków. Przodkami naszych udomowionych szynszyli jest szynszyla z długim ogonem (Chinchilla lanigera), tzw. mała („brzeżna”) szynszyla. Hodowlę tych sympatycznych zwierzaków rozpoczęto w krajach ich pochodzenia (Chile, Argentyna, Peru) na początku XX wieku. W Polsce pierwszą hodowlę założyli w roku 1956 państwo Elwira i Władysław Rżewscy, sprowadzając pierwszą parę z Kanady.

"Futrzaki" aktywne są o zmierzchu i w nocy, dlatego posiadają duże oczy oraz uszy, a także długie włosy czuciowe po obu stronach górnej wargi. Posiadają również miękkie, gęste futerko i ogon pokryty długimi, sztywnymi włosami. Występują w wielu odmianach barwnych. Najpopularniejsza jest odmiana szara (tzw. standard), ale również spotykane są szynszyle białe, srebrne, platynowe, srokacze, czarny welwet, perłowe, pastelowe, mahoniowe czy też czekoladowe. Szynszyle nie posiadają gruczołów łojowych i potowych dlatego należy unikać sytuacji w których mogłyby zmoczyć futro lub by zwierzaki te przebywały w przeciągu.

Podejmując decyzję o zakupie szynszyli powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że gryzonie te są zwierzętami stadnymi. Para szynszyli jest najmniej problemowa w hodowli. Dwie samice również dobrze się tolerują, a nawet wspólnie wychowują potomstwo. Powinno unikać się natomiast trzymania razem dwóch samców, ze względu na walki hierarchiczne.

Powinny być utrzymywane w drucianych klatkach, umożliwiających im wspinanie się. Dla pary szynszyli wielkość klatki powinna wynosić 100 x 100 x 100 cm. Dobrze sprawdza się wysypanie dna klatki ściółką z wiór drzewnych. Należy również pamiętać o kuwecie z drobnym piaskiem, wykorzystywanym do kąpieli piaskowej oraz o kryjówce do spania. Gryzonie te są obserwatorami, chętnie przebywającymi w wyższych miejscach. Warto zainstalować w klatce półki do siedzenia na różnych wysokościach oraz gałęzie do obgryzania. Nie zapominajmy również o tym, że szynszyle są znakomitymi skoczkami.

Przewód pokarmowy tych gryzoni przystosowany jest do pokarmu bogatego w surowe włókno. Ciemnopomarańczowe siekacze rosną stale ok. 1,5-2,5 mm w ciągu tygodnia, a ich ścieranie uzależnione jest od spożywanego pokarmu. Ze względu na nocny tryb życia karmienie powinno odbywać się wieczorem, zawsze o stałej porze. Obecnie dostępnych jest wiele granulatów dla szynszyli i różnych smakołyków. Chętnie zjadają też suszone owoce. Powinny też mieć stały dostęp do dobrej jakości siana.

Szynszyle osiągają dojrzałość hodowlaną w wieku 8 miesięcy. W ciągu roku samica może dwukrotnie urodzić młode (najczęściej 1-4 młodych w miocie). Gryzonie te są przyjazne i lubią bawić się z człowiekiem. Ze względu jednak na ich naturę należy chronić kable i rośliny doniczkowe przed zębami naszego pupila. Decydując się na zakup szynszyli należy pamiętać, że ten sympatyczny gryzoń może przeżyć nawet 20 lat!

kp
Komentarze