Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry

Swędzenie lub pieczenie?

utworzony: 2018-04-18 13:08:28
Swędzenie pochwy nie zawsze jest oznaką złapanej infekcji. Najczęściej jest wynikiem podrażnienia okolic intymnych. Flora bakteryjna pochwy zostaje zaburzona, przez co swędzeniu może towarzyszyć także pieczenie. U kobiet o wrażliwszych strefach intymnych często wystarczy coś zupełnie niepozornego, żeby odczuwać dyskomfort. Może być spowodowane używaniem perfumowanych żeli do ciała, zbyt mocnych detergentów do prania lub noszeniem nieprzewiewnej albo zbyt ciasnej bielizny. W tym wypadku walka ze swędzeniem pochwy jest bardzo łatwa, ponieważ wystarczy zmienić parę codziennych nawyków.
Warto przede wszystkim zacząć od zmiany bielizny. Bielizna powinna być przewiewna, z jak największą ilością bawełny oraz przede wszystkim wygodna, nie powinna uciskać. Zbyt ciasne ubranie powoduje podrażnienia. Kolejnym aspektem, nad którym warto się zastanowić, jest zmiana płynów do mycia ciała. Żele pod prysznic są często perfumowane, a zawarte w nich substancje chemiczne mogą powodować reakcje alergiczne. Dlatego, do mycia okolic intymnych najlepiej używać żeli specjalnie do tego przeznaczonych. Mają one PH odpowiadające PH pochwy (czyli 5,2), a do tego często zawierają naturalne składniki, których zadaniem jest zapobiegać podrażnienia i łagodzić już te powstałe, jak na przykład pałeczki kwasu mlekowego. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na proszki do prania, których używamy na codzień. Dobrze jest używać ekologicznych, lub, jeśli nie mamy takiej możliwości, tych delikatnych, przeznaczonych do prania ubranek dziecięcych. Proszki do prania niemowlęcych wyprawek doskonale spierają nawet najtrudniejsze zabrudzenia, a przy tym są o wiele delikatniejsze i nie zawierają uczulających substancji.
Pieczenie pochwy często jest odczuwalne po miesiączce. Jest to nic innego, jak podrażnienie powstałe w wyniku zmiany PH, które podowuje wypływająca krew miesiączkowa. Aby załagodzić trochę dyskomfort, w ostatnich dniach miesiączki, kiedy krwawnienie nie jest już tak obfite, warto używać podpasek zamiast tamponów. Doraźnie można stosować także łagodzące preparaty, których ogromny wybór znajdziemy na półkach w aptece.
Należy pamiętać, że jeśli swędzeniu pochwy towarzyszą upławy o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym kolorze, jest to oznaka infekcji grzybiczej lub bakteryjnej jak kiła. Wtedy leczenie powinno odbywać się pod kontrolą ginekologa, nigdy na własną rękę.

najnowsze wpisy:

nie znaleziono wpisów