Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry

Rasowy = Rodowodowy ....Stop pseudohodowcom !

utworzony: 2009-03-21 13:20
Autor Treść

monika72

utworzony: 2009-03-21 13:20
Niejednokrotnie mówi się,że ma się psa rasowego, bez rodowodu. To BZDURA! Przez lata profesjonalni hodowcy pracowali ciężko nad utrzymaniem czystości rasy, a tym samym jej cech wyglądu i charakteru. Jeśli kupujesz psa za ,,małe pieniądze" od pseudohodowcy, nakręcasz jego biznes i interes się kręci. Ale czy tu o to chodzi,żeby mieć psa ,,niby" rasowego, który jedynie wyglądem przypomina rasę ? Każda rasa ma cechy charakterystyczne tylko dla niej. I w żaden sposób Twój pies kupiony od pseudohodowcy ( bez papierów) tych cech posiadał nie będzie. Wyrasta potem z tego pięknego szczeniaczka- zabaweczki  coś, czego kompletnie się nie spodziewałeś.... I cóż...wystarczy odwiedzić jakiekolwiek schronisko....każde jedno pęka w szwach....Nie dajmy przyzwolenia na niekontrolowane mnożenie populacji psiaków !

kasiazgd

utworzony: 2009-03-22 11:28
W pełni zgadzam się z wypowiedzią Moniki
ja ze swijej strony dodała bym jeszcze jeden mały lecz bardzo istotny powód dla czego warto kupować psy z metrykami ZKWP(PTHPR nie jest uznawane w FCI)
tylko psy i suki o zdrowej psychice są w stanie szobyć uprawnienia hodowlane i tylko szczenięta z takich skojażeń dostają metryki na podstawie których wyrabia się rodowód

agresywny, lękliwy lub niepełno wartościowy (wady genetyczne) przedstawiciel swojej rasy nie zdobywa uprawnień i nie przekazuje swoich wad szczeniakom
a jest to bardzo ważne bo nie macie zamiaru kupić psa który będzie gryzł wszystkich bez wyjątku albo wydacie majątek na jego leczenie lub będzie trzeba go uśpić z powodu wad wrodzonych

kupujesz psa za np 800zł piękny piesek pani zaklina się że to pudelek toy mamusia na miejscu można ją obejżeć zdjęcia tatusia też ma a po kilku miesiącach wyrasta nam jamnik z kręconymi włosami (to spotkało mojego kolegę)
znajoma zpracy pojechała na Giełdę samochodową do Pr.Gdańskiego wucili z yorkiem (dała za niego 1200zł) po tygodniu szczeniak padł z głodu okazał się być zwykłym kundelkiem zbyt wcześnie odebranym od matki (nie mógł być zbyt duży bo yorki są malutkie)
a ktoś słyszał o howie wsobnym
suki kryje się spokrewninymi psami (bo szczeniak piesek nie został sprzedany a po co płacić za krycie)
taki "chodowca" nie przejmuje się tym co bedzie się dalej działo dla niego ważna jest tylko kasa

W ZKWP takie przypadki powodują wykreślenie dożywotnie z listy hodowców

kasiazgd

utworzony: 2009-03-22 16:11
mam nadzieję że już niedługo wejdzie w życie nowelizacja ustawy mówiąca o przymósowej sterylizacji psów i suk bez certyfikatów hodowlanych

rozejżyjcie się na forum ja znalazłam kilka ogłoszeń o szczeniakach do oddania które ktoś chciał i dlatego biedaki znalazły się na tym świecie a teraz rozpaczliwe poszukiwanie nowych domów

monika72

utworzony: 2009-03-23 13:46
Nie trzeba daleko szukać. Nawet tutaj , właściciel pewnego psa niby rodowodowego poszukuje ,,panienki" dla swojego pupila. Napisałam do niego co o tym myślę, jednak odpowiedzi nie doczekałam się.... No cóż . Lepiej przemilczeć problem , niż się z nim zmierzyć...

monika72

Nie trzeba daleko szukać. Nawet tutaj , właściciel pewnego psa niby rodowodowego poszukuje ,,panienki" dla swojego pupila. Napisałam do niego co o tym myślę, jednak odpowiedzi nie doczekałam się.... No cóż . Lepiej przemilczeć problem , niż się z nim zmierzyć...

monika72

Foksikowa

utworzony: 2009-03-24 10:15
w 100% się z tym zgadzam.. moim zdaniem wsyztskie psy powinny w przyszłości byc sterylizowane, te bez metryk, poniewaz na razie nie jest to jeszcze do końca możliwe, na tym forum są tematy, np szukam żon dla swoich yorków, jak tam napisałam to mnie wyzwali ze nie mam świadomości o zwierzętach.. ludzie myślą ze ich pieski bez rodowodu jak mają super charakter to je mozna rozmmozyc, a co niech sie inni ciesza ehh.. akurat fajnie ze im sie trafiłoi ich psy nie mają zadnych wad genetycznych itp itd.. ale co jesli szczeniaczki się urodzą i będą miały jakiegoś krzywego gena?? ludzie nie myślą, a przede wszystkim nie mają pojęcia

monika72

utworzony: 2009-03-24 17:13
Dokladnie. Świadomość naszego społeczeństwa jest żadna. Mam fajnego psiaka, , to i fajne szczeniaki będą....ale..... I tu zaczynają się schody. Miot liczy ok. 8 sztuk....dla 2 szczeniąt mamy dom...a reszta...?     Jeśli nasz rząd tego nie usankcjonuje, , schoniska będą się rozrastały w ilość niechcianych uroczych szczeniaczków. Dramat !!!

patunia

utworzony: 2009-03-24 22:31
Hmm... A kim jest dla Was pseudochodowca?
Osoba ktora dopuszcza swojego psa bez rodowodu tak?
Takich ludzi jest bardzo wielu, moja sunia rasy rottweiler byla raz kiedys dopuszczana mimo tego ze nie ma rodowodu, pudelke tez mialam ktora sie oszczenila nie majac rodowodu jednak to dawno bylo, ale jakos nie sadze ze to jest cos zlego. A teraz mam Cane Corso ktory jest po rodowodowych rodzicach ale sam rodowodu nie ma wiec jest KUNDLEM ale ja tak nie sadze poniewasz nie jest zadna mieszanka jest czystej rasy pies tyle ze nie ma tej kartki papieru;) Coz ja bym nie dala 2000zl albo 1500zl za psa bo ma rodowod i mi sie to na nic nie przyda bo nie planuje jezdzic z psem na wystawy itp. No moze jestem jakas inna ale chyba nigdy tego nie pojme.
Oczywiscie nie popieram ludzi ktorzy robia krzyzowki dopuszczajac dwa psy innej rasy, tego bym nigdy nie zrobila i gardze ludzmi ktorzy tak robia. Ale te samej rasy to nie jest jeszcze taka tragedia zeby sterylizowac psy bez rodowodow hehe...;)

Foksikowa

utworzony: 2009-03-25 11:13
patunia, ja sadze ze są właściciele psów ze tak powiem 'normalni' i rozmnazaja psy ktore sa czystej rasy ale bez rodowodu, i potem sczezniaki wszyskie trafiają do DOBRYCH domow, za mala cene.. ale w kółko te psy sie rozmnazają, w koncu któreś maleństwo trafia na takiego co chce zbić na jego ślicznośi większą kase i tak sie zaczyna.. nierealne jest zeby wszystkie psy mialy rodowody bo nie jest zabronione rozmnazanie tych psow ktore ich nie mają .. jestem świadkiem raz w tygodniu, w moim schronisku jakie psy oddają ludzie, podobne do czegos rasowego ale pozniej wyrasta coś mniej rasowego.. uwazam ze na prawde lepiej jest zbierac 2000 zł przez nawet 2 lata i kupic psa z rodowodem

patunia

utworzony: 2009-03-25 20:46
Psy majace rodowod tez moga trafic do schroniska badz moga byc wyrzucone na ulice, nie ma znaczenia czy pies ma rodowod czy nie ma, los psiakow zalezy od czlowieka. Psiaka ktorego mam na profilu trafil do nas z 2 miesiace temu, rodzicow ma z rodowodem ale on nie dostal bo mial problemy zdrowotne, podobno mial trafic do schroniska, podejrzewamy ze zostal odsuniety od miotu poniewaz byly z nim problemy i ktos nie chcial tracic pieniedzy na jego leczenie. I tak wlasnie sie dzieje w hodowlach. Ludzie traktuja psy jak maszyny do robienia pieniedzy a te ktore sie nie nadaja sa odtracane. Nie mowie tego o wszystkich hodowlach itp ale zdazaja sie takie przypadki. I to nie ma znaczenie czy jest rodowod czy go nie ma. To ludzi ktorym nie zalezy na losie psa powinno sie wyeliminowywac a nie psy bez rodowodow. Jest taka strona ekokynologiczna: http://www.ekokynologia.pl/ mozecie sobie zobaczyc co ludzie potrafia wymyslec... Rasowe Mieszance.... Paranoja

monika72

utworzony: 2009-05-26 08:47
Patunia piszesz ,że ,,A teraz mam Cane Corso ktory jest po rodowodowych rodzicach ale sam rodowodu nie ma wiec jest KUNDLEM ale ja tak nie sadze poniewasz nie jest zadna mieszanka jest czystej rasy pies tyle ze nie ma tej kartki papieru;) " 
Z caym szacunkiem, ale większej bzdury dawno nie czytałam. Nie ma takiej opcji,żeby pies po rodowodowych rodzicach nie miał rodowodu, możesz to włożyć między bajki.Jedynie może nie mieć praw hodowlanych, a co za tym idzie, nie może mieć szczeniąt. Tak się dzieje w sytuacji, jeśli szczeniak ma jakieś wady niezgodne z wzorcem rasy, np. zbyt krótki ogon, źle układające się uszy lub wadę zgryzu. Więc albo Tobie ktoś wcisnął kit, albo Ty próbujesz ten kit wcisnać nam :)

monika72

utworzony: 2009-05-26 08:53
Patunia pisze ,,Psy majace rodowod tez moga trafic do schroniska badz moga byc wyrzucone na ulice, nie ma znaczenia czy pies ma rodowod czy nie ma, los psiakow zalezy od czlowieka. " 
Z tym się zgadzam w 100%

monika72

utworzony: 2009-05-26 09:05
I wyjaśnijmy jeszcze jedno. Pies z rodowodem wcale nie musi mieć praw hodowlanych. Natomiast fabrykami szczeniąt są właśnie pseudohodowle, a nie hodowle z prawdziwego zdarzenia. Jaka jest różnica między hodowlą profesjonalną a pseudohodowlą? Ano taka,że jeśli masz zamiar mieć konkretną rasę psiaka, to masz na uwadze jego wygląd zewnętrzny, ale również charakter. Jeśli w miocie hodowlanym rodzi się szczenie agresywne, bojaźliwe itp, co nie odpowiada wzorcowi danej rasy, to taki maluch nie nabywa praw hodowlanych. To proste.Ludzie kupują psy za 200zł a potem się dziwią,że np. labrador, czy goldenek ma cechy psa agresywnego. Do rozrodu dopuszcza się wyłącznie takie psy, które cech agresji, czy nadmiernej bojaźliwości nie posiadają. U pseudohodowów takie rzeczy, jak dziedziczenie chorób genetycznych, czy niewłaściwy charakter psa, nie mają kompletnie znaczenia.

★Asia★

utworzony: 2009-10-23 19:37
A ja mam pytanie: skoro uważacie, że pies z rodowodem to czystej rasy pies to każdy pies z rodowodem powinien mieć już odpowiedni charakter i wygląd zewnętrzny dla danej rasy, a nie że "NIE KAŻDY pies otrzymuje prawa hodowlane". To nawet te rodowodowe nie są aż takie czyste. Przecież kiedyś ludzie musieli te psy ze sobą pokrzyżować, żeby wyszły te rasy co mamy obecnie.
Skoro uważacie, że psy bez rodowodu powinno się sterylizować / kastrować to większość ludzi np. rasy białej powinno się wykastrować bo mają ciemny kolor oczu bądź inne rysy twarzy.
PS. Ja mam kundelka i pilnuję by w okresie cieczki nie doszło do tego, aby moja sunia zaszła w ciążę. A pozatym każdy kto kocha zwierzęta nie patrzy się czy ten pies ma rodowód czy też nie.

Kamelia

utworzony: 2010-06-21 23:02
Każda rasa ma swoje prdyspozycje i wzorzec, tylko psy rodowodwe mają genach ten wzorzec, predyspozycje i charakter. oczywiscie mogą się zdarzyć tz. pey czy domisie czyli psy z wadami wybiegajacymi po za wzorzec. jedakże rzaden peis (champion) nei zostanie dpuszczony do rozrodu z jakas wadą, czy to się tyczy wyglądu czy charakteru.
JA AKCJĘ POPIERAM CAŁKOWICIE!!!!!

magda

utworzony: 2010-06-28 21:07
ja sama mam kundelka ale nie z wyboru ktos wyrzucil go z samochodu. jest ludzaco podobny do rotwailera jednak zdradzaja go uszy(ma oklapniete).

ana

utworzony: 2010-08-31 17:47
ja też mam kundelka dlatego że chciałam pomóc starszej pani bo uciekła jej suczka później okazało się że jest w ciąży