Jak chronić psa przed kleszczami
1970-01-01 01:00:00
Kto ma psa lub kota wie, że z kleszczami nie ma żartów. Te groźne małe stworzonka są nie tylko niebezpiecznie dla zdrowia i życia Twojego pupila, bo mogą zarazić go groźną babeszjozą, boreliozą czy erlichiozą, ale również, a może przede wszystkim, zagrażają Tobie i Twojej rodzinie. Jak ustrzec się przed niechcianymi lokatorami w sierści Twojego czworonoga i jakie środki polecane są przez profesjonalistów w walce z kleszczami?
fot. Fotolia
Jak chronić psa przed kleszczami
Szczególna ostrożność latem
W ostatnich latach kleszcze to prawdziwa zmora właścicieli psów, kotów i zapalonych miłośników przyrody, którzy każdą wolną chwilę począwszy od wczesnej wiosny, aż po wczesną jesień, spędzają na łonie natury. Właśnie w tym czasie, ze szczególnym nasileniem między kwietniem a majem i sierpniem a październikiem, kleszcze zbierają prawdziwe żniwa. I choć wglądają niepozornie, są niezwykle niebezpieczne, ponieważ wraz ze swoją śliną wprowadzają do organizmu żywiciela chorobotwórcze bakterie, które narażają Twoje zwierzę na cierpienie i długotrwałe leczenie, a w gorszych przypadkach nawet śmierć. Aby tego uniknąć po każdym spacerze przeglądaj sierść zwierzaka. Dzięki temu będziesz na bieżąco kontrolował jej stan i będziesz mógł szybko zareagować, jeśli nieproszony gość zagnieździ się w jego skórze. Jak sobie z nim poradzić?
Jak usunąć kleszcza?
Jeśli na skórze swojego pupila zauważysz kleszcza, musisz usunąć go jak najszybciej za pomocą pęsety. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy chwycić całego kleszcza i wykręcić go zgodnie z ruchem wskazówek zegara, uważając na to, aby w ciele nie pozostała główka. Miejsce po kleszczu należy zdezynfekować jodyną. Jeśli boisz się, że coś pójdzie nie tak, zawsze możesz zaopatrzyć się w specjalne szczypce lub lasso do usuwania kleszczy, dostępne w aptekach i sklepach zoologicznych, np. NaszeZoo.pl. Jeśli jednak boisz się, że zrobisz coś nie tak, udaj się do lecznicy weterynaryjnej. Tam bez problemu Ci pomogą.
Preparaty przeciw kleszczom
Na rynku dostępnych jest wiele środków, które choć częściowo zabezpieczą Twojego psa przed kleszczami. Wybór jest ogromny: od specjalistycznych obroży działających kleszczobójczo, przez spraye i preparaty wklepywane w skórę, aż po szczepionki, które ochronią Twojego psa przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Niezależnie na co się zdecydujesz, dobrze by wybór ten omówiony był z lekarzem weterynarii, który doradzi najlepszą metodę dobraną do Twojego psa.
Autor: