Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » Nie rób futra ze zwierzaka !!!

Nie rób futra ze zwierzaka !!!

2010-10-18 15:06:32

Czym jest naturalne futro? Miękkim, ciepłym okryciem na chłodne dni? Symbolem luksusu? A może końcowym produktem przemysłowej rzezi na niewinnych zwierzętach? Futro nie rośnie na drzewach - zanim stanie się towarem w sklepie, ktoś musi go zedrzeć z jego właściciela. Zwierzęta hodowane na futra - m.in. lisy, jenoty, norki, nutrie, króliki, szynszyle - przeżywają swoje krótkie życie na specjalnych fermach hodowlanych, budzących najgorsze skojarzenia z obozami zagłady. Są stłoczone w niewielkich klatkach, pozbawione możliwości ruchu, co powoduje ich nienaturalne zachowania takie jak gryzienie własnego ciała czy zjadanie młodych. Żyją w skrajnie nienaturalnych warunkach. Zabijane są prądem elektrycznym, gazami spalin samochodowych, chloroformem, uderzeniem w tył głowy lub złamaniem kręgosłupa. Nie wszyscy ludzie posiadający luksusowe futra zdają sobie sprawę, że noszą na sobie produkt będący efektem wyjątkowego okrucieństwa.

Nie możesz w to uwierzyć? Zapoznaj się z ulotką zawierającą wyciąg z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczący szczegółowych warunków i metod uśmiercania zwierząt futerkowych.
25 listopada 2009 - DZIEŃ BEZ FUTRA

Co możesz zrobić:

1. Nie kupuj futer naturalnych ani żadnych ubrań, zabawek, torebek czy butów, które zawierają futrzane dodatki, a co do których nie masz pewności, że nie są z futra naturalnego (futro naturalne jako dodatek często bywa farbowane),2. Nie rób zakupów w sklepach, które posiadają w swoim asortymencie futra naturalne. Wtedy sklepy odczują to ekonomicznie i być może coś zmienią na lepsze. Namów do tego samego rodzinę i znajomych,3. Uprzejmie wyrażaj swoje niezadowolenie i zdziwienie sprzedawcom w sklepach, które posiadają w asortymencie futra, staraj się mówić głośno, aby słyszeli to inni klienci,4. Zapamiętaj informacje podane powyżej na naszej stronie oraz na stronach www, które cytujemy w formie linków. Informacje przydadzą się, aby móc skutecznie prowadzić dyskusję,5. Wydrukuj plakaty i ulotki zamieszczone na podanych przez nas polskich i zagranicznych stronach www. Powieś je w szkole, na uczelni, koło sklepu, w domu kultury, w lecznicy weterynaryjnej, w zaprzyjaźnionym sklepie zoologicznym i w innych miejscach (za zgodą właściciela),6. Umieść na swoim blogu, forum, profilu na naszej-klasie, facebooku, gronie i innych plakaty i ulotki oraz bannery organizacji i akcji antyfutrzarskich,7. Umieszczaj w swoim opisie na gadu-gadu (tlenie, icq) opisy na temat akcji antyfutrzarskich,8. Miej przy sobie zawsze jakieś ulotki na ten temat, aby skutecznie dać komus do myślenia (jeśli nie chcesz dyskutować),9. Wspomóż finansowo Stowarzyszenie Empatia oraz Fundację Viva! Akcja dla Zwierząt, aby mogły skutecznie prowadzić kampanie antyfutrzarskie.
Autor:
Komentarze