Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » W zoo urodziły się dwa rysie. Można je podglądać

W zoo urodziły się dwa rysie. Można je podglądać

2012-06-11 16:00:00

co słychać w zoo

Odwiedzający wrocławskie zoo z łatwością wypatrzą dwa małe rysiątka spacerujące ze swoją mamą po nowym wybiegu. Na świat przyszły 12 maja. Na razie nie wiadomo, jakiej są płci, bo pracownicy zoo nie chcą zbyt ingerować w relacje rysicy z kociakami, by nie zniechęciła się do opieki nad nimi
fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Małe rysie lubią kryć się ze swoją mamą w różnych zakamarkach wybiegu, ale często przesiadują też w ziemiance na wprost szyby, gdzie goście zoo przyglądają się zwierzakom. Maluchy nie mają jeszcze imion, bo pracownicy ogrodu nie znają jeszcze ich płci. Za około dwa tygodnie sprawdzą to, jednocześnie zakładając rysiom chipy i badając je.

Mama kociaków, rysica Pandora, we wrocławskim zoo mieszka od 2004 roku. Niemal co roku wydaje na świat potomstwo i tylko raz musieli zaopiekować się nim pracownicy ogrodu. Wszystkie pozostałe mioty Pandora otoczyła swoją opieką. Zazwyczaj na świat przychodzą dwa lub trzy rysiątka. Przez około 10 dni są ślepe, po dwóch miesiącach próbują już jeść inne rzeczy niż tylko mleko matki. Wtedy pracownicy zoo podtykają im jajka, pisklaki i inne drobne kawałki mięsa.

W naturze małe rysie pozostają ze swoją matką do jej następnego porodu. A gdy na świecie pojawiają się kolejne młode, są przez nią odganiane, by radziły już sobie same.

- Pełną dojrzałość osiągają w wieku dwóch lat - opowiada Mirosław Piasecki z wrocławskiego zoo.

Co ciekawe, Pandora zawsze wydaje na świat kociaki między 1 a 15 maja. Ojciem rysiątek jest Orkan.

Rysie najprawdopodobniej, gdy już podrosną, opuszczą wrocławskie zoo. Ich starsze rodzeństwo trafiło m.in. do ogrodów w Szwajcarii i w Białowieży.

lucy, Gazeta Wyborcza Wrocław
Komentarze