Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Bądź bratem - nie katem

Bądź bratem - nie katem

2012-09-17 16:00:00

do poczytania

„Zerwijmy łańcuchy” to kultowa inicjatywa wśród miłośników zwierząt. Co roku właściciele psów, celebryci i ekolodzy przykuwają się do psiej budy w obronie praw zwierząt
23 września odbędzie się coroczny happening „Zarwijmy łańcuchy”. Nadchodząca edycja odbędzie się pod hasłem „Bądź bratem – nie katem”. Od sześciu lat w dużych miastach, miasteczkach i wsiach spotykają się miłośnicy zwierząt i na znak solidarności z łańcuchowymi burkami przykuwają się do budy. W tym roku w akcji weźmie udział ponad 40 miejscowości.

Manifestacje odbywające się w ramach akcji ‘Zerwij Łańcuchy” odbiją się szerokim echem. Jednym z efektów głośnego happeningu są zmiany w ustawodawstwie. Od stycznia 2012 r. Ustawa o ochronie zwierząt stanowi, że „Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m” (art. 9 pkt 1).

Jednak przyzwyczajenia panujące w polskich gospodarstwach domowych bywają silniejsze od nowego prawa. Widok przykutego do budy stróża domu wciąż stanowi nieodłączny element wiejskiego krajobrazu. Tymczasem weterynarze i zwierzęcy behawioryści ostrzegają przed skutkami jakie niesie za sobą „niewolnicze życie” zwierząt domowych. Psy są zwierzętami stadnymi. W naturze żyją – zdobywają pożywienie, jedzą, bawią się i śpią - w psiej „rodzinie”. Pies przywiązany na stałe do budy jest wyłączony ze społeczności i z czasem dziczeje. Takie osobniki zdecydowanie częściej atakują ludzi lub po zerwaniu z uwięzi doprowadzają do kolizji drogowych.

ac
Komentarze