Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Dlaczego właśnie agama? Pierwsze kroki

Dlaczego właśnie agama? Pierwsze kroki

2012-07-03 16:00:00

do poczytania

W naturze agamy brodate (pogona vitticeps) zamieszkują trawiaste stepy i sawanny w Australii. Większość dnia spędzają wygrzewając się na skałach
fot. za wikipedia.org
Jaszczurki te są bardzo ciekawskie - nawet dzikie pozwalają, by wziąć je na ręce. Ich dietę stanowią przede wszystkim owady i drobne ssaki, a w małym stopniu rośliny. Dorastają do około 55 cm długości, są szare z domieszką brązu, żółci i pomarańczy. Gdy są zdenerwowane rozkładają charakterystyczną brodę lub zmieniają kolor na ciemny. Przeciętny przedstawiciel gatunku żyje około 10-15 lat.

Zwierzak polecany jest ludziom zaczynającym przygodę z terrarystyką, bo nie jest agresywny. Zdarzyły się tylko pojedyncze przypadki ugryzienia człowieka, przez młode przestraszone osobniki. Początkującym poleca się zakup agamy większej niż 10-15 cm, ponieważ mniejszym jaszczurkom łatwo zrobić krzywdę. W Polsce gatunek pogona vitticeps jest łatwo dostępny, wszystkie osobniki urodzone są w niewoli, dzięki czemu łatwiej je oswoić i żyją dłużej.

Przy zakupie zwierzęcia należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy ma odpowiednie jedzenie, oświetlenie, podłoże, temperaturę terrarium. Jaszczurka nie powinna mieć matowych oczu, krzywych palców i kręgosłupa. Jeżeli agamy są trzymane w grupie zdarza się, że jedne osobniki odgryzają palce i czubki ogona drugim.

Do przewozu agamy najlepiej nadaje się woreczek bez rogów. Należy uważać, by nie wychłodzić jaszczurki podczas podróży, jeżeli na zewnątrz jest zimno woreczek można schować pod kurtkę. Gdy zauważymy, że zwierzak jest wychłodzony nie należy jej od razu wkładać go do ciepłego terrarium, żeby nie przeszedł szoku termicznego. Po przybyciu do domu należy zostawić agamę w terrarium na dzień, dwa, aby oswoiła się z otoczeniem. Jaszczurki bardzo często szybko przystosowują się, nie ma także problemów z oswojeniem zwierzęcia.

Paweł Puchalski
Komentarze