Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Dobre staje się lepsze

Dobre staje się lepsze

2008-10-20 14:45:46

do poczytania

Od kilku lat na polskim rynku zauważa się znaczące zmiany, dotyczące jakości karmy dla zwierząt. Producenci stawiają na produkcję pokarmów typu premium, a właściciele zwierząt coraz chętniej je kupują
fot. rynekzoologiczny pl
głodny kociak
Obecnie nie ma chyba sklepu zoologicznego, w którym nie byłoby karm dla psów lub kotów z segmentu premium lub super premium. Dzieje się tak dlatego, że producenci dostarczają coraz większe ilości karmy z najwyższej półki, ale także dlatego, że to konsumenci oczekują od zakupionego towaru odpowiedniej jakości i chcą kupować towar najlepszy, bez względu na to, ile kosztuje. Staje się dla nich bardzo ważne to, z jakich składników karma została przygotowana oraz czy jest odpowiednia dla ich psa czy kota. Każda rasa wymaga przecież innej pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest zatem jakość karmy.

Definicje i różnice

Wielu uważa, że próba wprowadzania jakiegokolwiek podziału karm na klasę ekonomiczną, premium i super premium jest całkowicie niesłuszna, a funkcjonująca klasyfikacja jest bardzo umowna. To oczywiście prawda. Niestety, nie ma żadnych konkretnych wytycznych dotyczących klasyfikacji karm. Za karmy premium uważa się te, które są produkowane z surowców najwyższej jakości, starannie zbilansowane i właściwie pakowane. Co znaczy właściwie? Szczelnie i z dołączonym dokładnym opisem zarówno składu, jak i wskazań właściwego porcjowania karmy. Wydaje się to oczywiste, ponieważ obecnie przepisy zabraniają sprzedawania produktów bez opisu na etykietach w języku polskim, jednak nadal wiele artykułów jest sprzedawanych bez żadnego opisu w naszym języku.

Najnowsze badania ujawniają, że konsumpcja karmy gotowej dla psów i kotów bardzo wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat. W roku 2003 Euromonitor International Estimates odnotował wartość rynku karm z półki premium dla psów na poziomie 35 mln zł, natomiast w obecnym roku wartość ta sięga już 56,9 mln zł. Jeszcze lepiej wygląda to na poziomie sprzedaży karm premium dla kotów. We wspomnianym roku 2003 wartość sprzedaży wynosiła 29,7 mln zł, a obecnie aż 51,6 mln zł.

Pokarm premium dla psów

Żywność dla psów z segmentu premium i super premium staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna. Na rynku w ciągu ostatnich dwóch lat zrobiło się dość ciasno. Coraz więcej firm inwestuje w produkty najwyższej jakości, wykorzystując do produkcji najnowsze zdobycze technologiczne. Dzieje się tak zarówno na poziomie wytwarzania samej karmy (suchej oraz mokrej), jak i na poziomie opakowań. Pokarm pakuje się starannie, natomiast etykiety są opatrzone szczegółowym opisem, dotyczącym jakości karmy i jej składu (dokładna analiza składu). Dzięki temu potencjalni klienci są dobrze poinformowani o produkcie, który zamierzają kupić. A tym samym, produkt ów z powodzeniem wpisuje się w świadomość konsumentów jako asortyment najwyższej jakości.

Pokarm premium dla kotów

W 2002 roku 23 proc. polskich rodzin posiadało przynajmniej jednego kota, ale już 2007 roku koty posiadało aż 28 proc. rodzin (źródło: Euromonitor International Estimates). Wzrost ten spowodował znaczną zwyżkę sprzedaży gotowych karm dla kotów, także tych z najwyższej półki. Powodem, dla którego znacznie lepiej zaczęły się sprzedawać karmy premium dla kotów, jest prawdopodobnie fakt, że zwierzęta te są bardziej wybredne, a właścicielom powszechnie wydaje się, że wymagają szczególnej opieki. Spora część kotów przebywających w domostwach to koty po kastracji lub sterylizacji. Zwierzęta te muszą zatem otrzymywać karmę specjalną – dla kastratów lub kotek po sterylizacji. Karmy takie oferują producenci marek premium oraz super premium.

Rozwój miastWprawdzie większość psów w Polsce nadal karmionych jest resztkami z obiadu, to jednak tendencja ta w ostatnich latach bardzo się zmienia. Jak podaje raport Euromonitor International Estimates, w roku 2007 jedynie 16 proc. psów było karmionych gotowym jedzeniem dla psów. Rozwój miast, szybkie tempo życia ludzi, którzy coraz więcej czasu w ciągu dnia spędzają poza domem, spowodował także konieczność kupowania karmy gotowej.

Segment pokarmów gotowych rozwinął od połowy lat 90. XX wieku. Przyzwyczajenia konsumentów sukcesywnie się zmieniają, ponieważ większość firm produkujących gotowe karmy prowadzi regularne działania marketingowe. Taka strategia silnie wpływa również na świadomość konsumentów, dotyczącą prawidłowego żywienia zwierząt. A ponieważ właściciele zwierząt jednocześnie mają coraz mniej czasu na przygotowywanie posiłków dla swoich pupili, inwestycja w marketing bardzo się opłaca. Co więcej, wysoka jakość pożywienia dla psów i kotów powoduje, że taki sposób karmienia jest już niemal oczywisty.

Gorsze stają się lepsze

Zmiany jakości dotyczą także karm marek własnych. Analitycy przewidują, że w ciągu najbliższych kilku lat poważne zmiany zajdą właśnie w tym segmencie, sytuowanym w Polsce do tej pory na najniższej półce. W krajach zachodnich produkty takie cieszą się sporym powodzeniem. Jednak trzeba pamiętać, że są one tam także lepszej jakości. Producenci karm marek własnych zamierzają w najbliższych kilku latach *dogonić* zachodnie firmy i stać się wytwórcami produktów, które będą kojarzone z wysoką jakością. Przed nimi jednak długa droga, ponieważ w świadomości Polaków jest już dość silnie zakorzenione przekonanie, że dobrą karmę dla zwierzęcia można dostać przede wszystkim w sklepie zoologicznym, a nie w hipermarkecie. Choć marki własne, jak już zostało to zauważone, nie są najlepszej jakości, to jednak, że wartość ich sprzedaży z roku na rok sukcesywnie wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ sieci hipermarketów zaczęły dostrzegać silną potrzebę poprawy jakości swoich produktów.

Małe nie znaczy gorsze

Wprawdzie polski rynek karm dla psów i kotów w dużej mierze jest zdominowany przez międzynarodowe wielkie koncerny, jednak w ostatnich latach coraz więcej pojawia się mniejszych firm zagranicznych lub nawet firm rodzimych, produkujących karmy dla zwierząt. Wielu uważa, że te mniejsze firmy, oferujące również wysokiej jakości pożywienie dla psów i kotów, mogą spokojnie konkurować tymi większymi, światowymi potentatami. Małe firmy produkujące pokarm wysokiej jakości zazwyczaj posiadają swoich stałych klientów w postaci profesjonalnych hodowców. Zaś światowi potentaci raczej znajdują swoich konsumentów wśród pozostałej grupy właścicieli zwierząt.

Dla każdej rasyNa polskim rynku karm obserwuje się także specjalizację idącą w kierunku produkcji karm przeznaczonych dla konkretnych rasy psów lub kotów. Zaobserwowano, że właściciele np. west highland white terrierów wolą kupować karmę przeznaczoną specjalnie dla tych psów. Z kolei właściciele np. kotów perskich także są skłonni kupować karmę, która jest produkowana wyłącznie dla kotów tej rasy. Skład takich karm jest ściśle dostosowany do potrzeb danej rasy. – Rynek faktycznie idzie w kierunku specjalizacji. Kiedyś o tym się nie myślało, ale w tej chwili ma to ogromne znacznie. Dzisiaj wiele ras ma różne problemy, czy to z sierścią, czy ze stawami. Karmy przeznaczone dla konkretnych ras, dzięki swojemu składowi, wpływają bezpośrednio na cechy danej rasy i redukują problemy zdrowotne charakterystyczne dla niej – wyjaśnia Paweł Muszyński przedstawiciel firmy Eukanuba.

Aleksandra Galus

www.rynekzoologiczny.pl
Komentarze
 • ja_goodka

  2010-12-30 13:48:15
  ok artykul
 • ja_goodka

  2010-12-30 13:47:54
  ok artykul      
 • ja_goodka

  2010-12-30 13:47:28
  ok artykul      
 • ja_goodka

  2010-12-30 13:47:01
  ok artykul      
 • ja_goodka

  2010-12-30 13:46:31
  ok artykul      
 • ja_goodka

  2010-12-30 13:46:10
  ok artykul      
 • Mała

  2010-11-11 21:16:25
  Ciekawy artykuł.
 • Panciapka

  2010-10-18 08:15:46
  Najważniejsza nie jest jakość, lecz to żeby naszym zwierzakom smakowała i były najedzone :)
 • Tina

  2010-09-30 17:00:55
  Jednak niestety dla kotów ( i dla psów zapewne też) nadal jest niewiele wartych uwagi karm suchych i mokrych. Mimo że niektór są bardzo drogie i niby marki super premium. :( Miejmy nadzieję że za pare lat to się zmieni i będzie można przebierać w gotowych pokarmach dla kiciusiów.
 • brzoskwi

  2010-08-27 16:22:57
  podoba mi sie przedstawienie tego tekstu:):)uświadamia ....
 • konur

  2010-08-10 13:02:50
  Rewelacyjny artykuł, gratuluję talentu pisarskiego!:) Zgadzam się w 100%, aczkolwiek mam pytanie odnośnie tego co powiedział mi weterynarz, że "Pedegree dla psa to jak chipsy dla człowieka"... Wiecie coś o tym, żeby ta karma była nie zdrowa? Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!
 • madzik89

  2010-07-30 15:22:09
  Ja również kupuję Chapii ale sama już nie wiem czy to odpowiednia karma dla moich psów.
 • Natii

  2010-07-23 20:23:09
  Świetny artykuł ;)))
 • Natii

  2010-07-23 20:22:47
  Świetny artykuł ;)))
 • kamar

  2010-07-08 10:01:44
  ciekawy artykuł
 • Roxy

  2010-06-19 17:06:27
  Świetny artykuł :)
 • Natii

  2010-06-18 16:49:53
  Świetny artykuł ;)))
 • Magda

  2010-06-18 16:45:48
  Ja zwsze wybieram dla mojego pieska karmę chappy.
 • feba90

  2010-06-16 13:21:45
  :)