Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Jak pomagać rannym bocianom

Jak pomagać rannym bocianom

2012-08-27 16:00:00

do poczytania

Prąd to wróg numer jeden dla polskich bocianów. Kolizja z ściecią elektryczną dla większości z nich bywa śmiertelna. Te które przeżyją mają połamane skrzydła i nogi. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków uczy jak pomagać poszkodowanym ptakom tak, aby nie złamać przepisów prawa i nie narazić skrzydlatego pacjenta na dodatkowy stres
fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Bociany powszechnie uważane za jeden z nieodłącznym elementów poleskiego krajobrazu mają poważne problemy z trakcjami elektrycznymi. Ptaki wpadają w kolizje z napowietrznymi przewodami oraz innymi elementami sieci energetycznej. Porażeniom prądem ulegają głównie młode osobniki, które siadają na konstrukcjach podczas nauki latania. Również dorosłe bociany, zwłaszcza w okresie tzw. sejmików, wieczorami licznie siadają na stacjach transformatorowych i masowo giną. Co roku z tej przyczyny w każdym województwie ginie kilkaset osobników.

Najnowsza akcja Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków uczy zasad pierwszej pomocy udzielanej bocianom porażonym prądem. Jednym z podstawowych problemów towarzyszących chęci pomocy poszkodowanemu ptakowi wiąże się z potrzebą jego złapania.

Jak analizują eksperci, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody obowiązkiem organów administracji publicznej, osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych jest dbałość o przyrodę będącą dziedzictwem i bogactwem narodowym. W praktyce gminy często nie mają środków finansowych na zapewnienie pomocy dzikim ptakom. W schwytaniu rannego bociana mogą pomóc takie służby jak policja, straż miejska czy straż pożarna. Można też podjąć samodzielną próbę, bo chwytanie zwierząt rannych i osłabionych w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej lub przemieszczania do ośrodków rehabilitacji zwierząt jest dozwolone prawem.

Ważne jest, aby decyzja o ewentualnym leczeniu ptaka została podjęta przez weterynarza. Bociany najlepiej przewozić w kartonowym pudle – jednak nie na tyle dużym, żeby ptak mógł w nim stanąć. Przy pakowaniu bociana należy w pierwszej kolejności chwytać go za dziób. Ośrodki rehabilitacji ptaków i inne miejsca, w których można znaleźć pomoc dla poszkodowanych dzikich ptaków, można znaleźć na stronach internetowych OTOP.

ac
Komentarze