Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Kangury skalne walczą o przetrwanie

Kangury skalne walczą o przetrwanie

2012-09-19 11:00:00

do poczytania

Rzadkiemu gatunkowi kangurów z Australii grozi zagłada. Zwierzęta musza stawić czoła inwazji lisów i dzikich kotów, które dziesiątkują ich populację
fot. za wikipedia.org
Kangur skalny czarnonogi (Petrogale lateralis) żyje w kilku rezerwatach w zachodniej Australii. Można go poznać po gęstym i miękkim szaro-brązowym futerku z jasnymi paskami na policzkach. Jego wygląd raczej nie wzbudza respektu. Jest bowiem znacznie mniejszy od swoich kuzynów kangurów szarych i olbrzymich i mierzy ok. 53 cm (z ogonem ok. 60 cm) ważąc przy tym zaledwie do 5 kilogramów.

Mieszka na skalistych zboczach i klifach. Dzięki grubym i sztywnym tylnym nogom oraz zgranulowanym podeszwom dobrze radzi sobie na kamienistym podłożu. Trudno go dojrzeć, bo w ciągu dnia chowa się w skalnych jamach i wychodzi na żer dopiero wieczorem. To wtedy jest najbardziej narażony na ataki dzikich kotów i lisów, których nie potrafi skutecznie odeprzeć.

Ponieważ kangur skalny nie miał w swoim środowisku zbyt wielu wrogów, natura nie wyposażyła go w żaden skuteczny mechanizm obronny. Gdy do Australii zaczęli przybywać europejscy osadnicy, a wraz z nimi dzikie koty i lisy, bezbronne torbacze zaczęły masowo ginąć. Ich, i tak już trudną sytuację, pogarsza fakt, że muszą konkurować o pokarm (stanowi go uboga, skalna roślinnością) z królikami i kozami.

W rezerwacie Nangeen Hill aż do 2010 mieszkała największa populacja kangurów skalnych. Teraz zostało ich już tylko dziewięć. Ich życie monitorują wolontariusze organizacji ekologicznej WWF. Na terenie rezerwatu zainstalowano również kamery reagujące na ruch, które rejestrują zarówno pojawienie się kangurów jak i ich wrogów. Unikatowe zdjęcia tego rzadkiego gatunku można zobaczyć na stronie internetowej WWF.

at
Komentarze