Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Koty też mają swój tor przeszkód

Koty też mają swój tor przeszkód

2012-10-01 10:09:17

do poczytania

Zawody agility nie są zarezerwowane wyłącznie dla psów. W pokonywaniu obręczy, tuneli i schodków świetnie radzą sobie także mruczki. W Stanach Zjednoczonych od niemal dziesięciu lat koty regularnie próbują swoich sił na specjalnym torze przeszkód
fot. za catagility.com
W zmaganiach agility zarówno dla psów, jak i kotów chodzi o pokonanie przeszkód w jak najkrótszym czasie. Liczy się również to, aby zaliczyć je w poprawnej kolejności i żadnej nie opuścić.

Rywalizację czworonogów i mruczków odróżnia m.in. umiejscowienie toru zawodów. Koty w przeciwieństwie do psów nie biegną na świeżym powietrzu. Przeszkody znajdują się na ogrodzonym i zadaszonym terenie. Mruczek ma do pokonania tunele, schodki, kładki, slalomy, różnej wielkości płotki i obręcze. Ponieważ koty nie reagują, tak jak psy, na słowne komendy lub gesty opiekuna, są prowadzone przez tor za pomocą światełka lasera, ulubionej zabawki przyczepionej do sznurka lub smakołyku. I tak, podążając za „przynętą” pokonują kolejne przeszkody.

Przed wyścigiem kot ma czas na obwąchanie i zaznajomienie się z elementami na trasie, a sygnałem do startu i odliczania czasu przez sędziów jest dopiero jego wyprostowany ogon świadczący o gotowości do podjęcia wyzwania. Mruczki pokonują tory w bardzo różnym tempie. Rekordzista, kot rasy bobtail, na jednej z wystaw w Madison Square Garden w Nowym Jorku przebiegł trasę w 17 sekund. Zdarza się jednak, że ciekawski mruczek po drodze do mety zatrzyma się na chwilę lub dwie, aby czemuś się przyjrzeć lub uciąć sobie krótką drzemkę np. wewnątrz materiałowego tunelu. Wówczas występ jednego zwierzaka może trwać nawet kwadrans.

W zawodach agility nie ma podziału na koty rasowe i dachowce. Warunkiem udziału w rywalizacji jest dobra kondycja fizyczna zwierzęcia potwierdzona przez lekarza weterynarii. Ważne jest również to, aby futrzak nie bał się tłumów (na zawody przychodzi bardzo wielu kibiców) i nowych sytuacji. Zmagania na torze przeszkód mają przede wszystkim dostarczać mruczkowi dużej dawki zabawy i ruchu. To także sprawdzian z więzi łączącej zwierzę z opiekunem i okazja do lepszego poznania swojego podopiecznego.

Moda na kocie agility dotarła już do Japonii i Europy. Zawody dla mruczków odbywają się też w Polsce. W maju tego roku mruczki rywalizowały na torze przeszkód podczas PET Festiwalu w Łodzi.

at
Komentarze