Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Maui w niebezpieczeństwie

Maui w niebezpieczeństwie

2012-08-30 16:38:50

do poczytania

Miłośnicy zwierząt z całego świata ale plują do premiera Nowej Zelandii Johna Key`a w sprawie delfinów Maui. Najmniejsze walenie na świecie w przeciągu najbliższej dekady mogą przejść do historii
Delfiny Maui to najmniejsze i najrzadsze morskie walenie na świecie. Do dziś przetrwało jedynie 55 osobników, których przyszłość jest zagrożona. Jeszcze w latach 70. w wodach u zachodnich wybrzeży nowozelandzkiej Wyspy Północnej żyło ponad 1500 osobników. Drastyczny spadek liczebności delfinów Maui spowodowany jest przyłowem, czyli przypadkowym zaplątywaniem się w sieci rybackie.

Z przeprowadzonych badań wynika, że delfiny Maui mogą wyginąć już za 10 lat. Pomimo programu ochrony realizowanego od 2008 roku, na części terytorium delfinów Maui wciąż dozwolone jest stosowanie sieci rybackich. Zwierzętom zagraża także zanieczyszczenie wody, wydobywanie piasku, intensywna zabudowa i umacnianie brzegów morskich.

W działaniach na rzecz ochrony populacji Maui bierze udział organizacja WWF. Każdy z nas może przyłączyć się do apelu o ocalenie delfinów Maui – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. - Wystarczy podpisać się pod petycją skierowaną do premiera Nowej Zelandii. Apelujemy w niej do nowozelandzkiego szefa rządu o zakaz stosowania sieci skrzelowych u zachodnich wybrzeży Wyspy Północnej, w jedynej ostoi tych ssaków. Postulujemy również zaprzestanie wydobycia ropy naftowej, gazu i piasku oraz o utworzenie morskiego korytarza ekologicznego, który połączyłby pofragmentowaną ostoję delfinów.

Petycję znajdziecie pod tym linkiem.

ac
Komentarze