Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Obce gady w Polsce

Obce gady w Polsce

2012-05-29 11:48:50

do poczytania

Inwazja egzotycznych gadów to poważny problem wielu krajów. Najgłośniejszym przykładem masowej aklimatyzacji intruzów jest nienaturalny przyrost populacji węży boa w Kalifornii. Polska boryka się z żółwiami czerwonolicymi należącymi do grupy stu najniebezpieczniejszych gatunków inwazyjnych na świecie
fot. Robert Górecki / AG
Coraz głośniej robi się o żółwiach czerwonolicych. Ogromna popularność wśród amatorów egzotycznej fauny oraz liczne przypadki porzuceń zagwarantowały tym gadom miejsce na niechlubnej liście stu najniebezpieczniejszych gatunków inwazyjnych na świecie. W Polsce jest ich już tysiące. Badacze obcego gatunku odnotowali już przypadki składania jaj i przygotowania miejsc lęgowych.

Droga żółwia czerwonolicego na łono polskiej natury odbywa się według jednego schematu. Gady trafiają do polskich sklepów zoologicznych z Ameryki Północnej. Następnie wędrują do domów prywatnych hodowców, aby po paru latach zostać porzuconym przez znudzonego właściciela w okolicznym stawie lub rzece. Tymczasem niekontrolowany wzrost populacji północnoamerykańskiego emigranta może znacząco zachwiać równowagą biologiczną w Polsce. Żółwie czerwonolice są bowiem groźnym rywalem dla naszego rodzimego gatunku, żółwia błotnego, którego populacja jest bardzo wrażliwa na wszelkie niekorzystne zmiany w środowisku, w tym na obecność gatunku inwazyjnego. Rywalizujące gady konkurują o pożywienie i miejsca do wygrzewania się na słońcu.

Jak więc poradzić sobie z inwazyjnymi gatunkami? Pierwszym krokiem powinno być ograniczenie niekontrolowanych porzuceń. Organizacje pro zwierzęce nawołują do racjonalnego nabywania i oddawania zwierząt. Państwowa Rada Ochrony Przyrody postuluje utworzenie specjalnych azyli dla zwierząt egzotycznych, gdzie hodowcy będą mogli oddawać niechciane gady. Wiele krajów decyduje się także na radykalną ingerencje w rozrost populacji nieproszonych gości. Najgłośniejszym przykładem walki z obcymi gadami są działania amerykańskich przyrodników przeciwko inwazji węży boa w Kalifornii.

ac
Komentarze