Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Olimpijscy zwycięscy z królestwa zwierząt

Olimpijscy zwycięscy z królestwa zwierząt

2012-08-13 12:30:23

do poczytania

Jak prezentowałaby się ostateczna klasyfikacja medalowa, gdyby mistrzostwa olimpijskie miały charakter międzygatunkowy? Przedstawiamy przegląd zwierzęcych rekordzistów
Igrzyska Olimpijskie w Londynie przeszły już do historii. W przeciągu dwóch tygodni zawodów rozdano ponad trzysta złotych medali. Co by jednak było, gdyby do olimpijskich rozgrywek dopuszczono sportowych mistrzów ze świata zwierząt. Z pewnością wielu zawodników musiałoby by pożegnać się za najwyższym miejscem na podium

Biegi na 100 metrów

W ostatnim tygodniu świat obiegł film prezentujący sprinterskie wyczyny gepardzicy o imieniu Sara. Samica przebiegła 100 metrów w 5,95 sekund. Gdyby zwierzę miało okazje wystartować na jednej bieżni z tegorocznym mistrzem olimpijskim Usianem Boltem, pokonałoby Jamajczyka o niecałe 4 sekundy ustanawiając najbardziej spektakularny rekord świata.

Skok w wzwyż

Ogrodowy insekt z rodziny cercopoidea należą do najlepszych skoczków wśród zwierząt. Stworzonka oddają skoki 400 krotnie przekraczające długość swojego ciała, co w przeniesieniu na ludzkie proporcje daje skok na poziomie 200 metrów. Taki wynik znacznie przekracza możliwości Ivana Ukhova. Rosyjski sportowiec zdobył w Londynie złoty medal za skok o wysokość 2, 39 m.

Gimnastyka sportowa

Zdrowy gibon pochodzący z Sumatry lub południowej Tajlandii z łatwością pokonałby węgierskiego gimnastyka Krisztian Berki. Widowiskowa dyscyplina rozgrywana na olimpiadzie przy użyciu gimnastycznego konia z łękami to chleb powszedni dla skaczących w koronach drzew małp.

Boks

Europejski gatunek zajęcy podczas godów zwanych „marcowym szaleństwem” dobiera sobie partnerów po uprzedniej rundzie boksu. Podobno w okładaniu się pięściami te zwierzęta nie mają sobie równych.

Maraton

W dyscyplinie zaliczającej się do starożytnego kanonu sportów królują rybitwy. Ptaki te przebywają rocznie 80 tysięcy kilometrów. W ciągu swojego 30 letniego życia osobniki pokonują odległości dopowiadające trzem wyprawom na Księżyc. Olimpijski maraton liczy zaledwie 42 kilometry. W Londynie, jako pierwszy na metę dobiegł Stephena Kiproticha z Ugandy.

Żeglarstwo

W tej kategorii laur pierwszeństwa należy do żaglicy. To ryba charakteryzująca się posiadaniem "żagla" (płetwy grzbietowej), który ciągnie się wzdłuż grzbietu. Żaglice posiadają również charakterystyczny przedłużony dziób, przypominający dzioby marlinów. Dzięki swojej budowie ryba osiąga prędkość od 100 km/h do130 km,/h co znacznie przekracza możliwości Zofi Noceti- Klepackiej, polskiej medalistki z Londynu.

Triathlon

Na rowerze raczej nigdy ich nie zobaczymy, za to świetnie radzą sobie na lądzie i w wodzie. Iguana z Galapagos spokojnie mogłaby konkurować z olimpijskimi triathlonistami. Jaszczurki potrafią nurkować na głębokości 20 metrów wytrzymując tam nawet 30 minut. Z podobną zwinnością porusza się rozgrzanych słońcem skałach.

Podnoszenie ciężarów

Niektóre gatunki chrząszczy zamieszkujących tereny Meksyku potrafią przenosić ciężary trzydziestokrotnie przekraczające masę ich ciała. Rekord ustanowiony podczas olimpiady przez Hossein Rezazadeh wynosił 263,5 kg w podrzucie i przekraczał półtorakrotnie wagę irańskiego zawodnika.

ac
Komentarze