Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Pomóż psu przetrwać Euro 2012

Pomóż psu przetrwać Euro 2012

2012-06-11 14:31:51

do poczytania

Okrzyki radości dochodzące ze stadionowych trybun, stref kibiców i sąsiedzkich okien oraz wzmożony ruch w miastach - gospodarzach Euro mogą przyprawić nasze zwierzaki o zawrót głowy
fot. Sławomir Kamiński / AG
- Jeśli chcemy ustrzec naszego psa przed eurostresem najpierw musimy poznać i zrozumieć jego sposób odbierania świata – radzi Aneta Awtoniuk specjalistka kampanii społecznej „Wychowuje, nie tresuje” organizowanej przez Agencję Jarosława Szczepańskiego SJ Consulting i Szkołę dla Psów AZORRES. Behawiorystka i trenerka psów zwraca uwagę na neurologiczne uwarunkowania psów, ich zdolność odbierania bodźców zewnętrznych takich jak dźwięk i zapach.

Pies słyszy inaczej niż człowiek, zakres częstotliwości, w których pies słucha mieści się w granicach 67Hz - 45000Hz. Nic więc dziwnego, że pisk, wrzask, brawa, dźwięki wuwuzeli mogą nawet powodować uszkodzenia słuchu. Te ostatnie osiągają głośność 132 decybele. Równie stresujący jest natłok zapachów z jakimi musi się zmierzyć zwierzę znajdujące się w tłumie ludzi. Mimo, że psy dysponują nawet 2 miliardami receptorów węchowych to konfrontacja z setką kibiców dostarcza im zbyt wiele bodźców do przetworzenia, co nadmiernie obciąża ich mózg. Podobnych problemów dostarcza im euforia rozbawionych fanów futbolu. Czworonogi posiadają umiejętność empatii polegającą na odczuwaniu zmiany stężenia hormonów u ludzi. Wybuchy radości czy agresja spowodowana meczową porażką wprawiają czworonogi stan ciągłej gotowości i poczucia zagrożenia.

Jak więc skutecznie zrelaksować swojego pupila tak, aby wzrost eurostresu nie okazał się szkodliwy dla jego zdrowia? Aneta Awtoniuk zaleca kilka prostych zabaw. Jedną z nich jest przygotowania toru zapachów i smakołyków. Dzięki temu pies będzie mógł skupić się na pozytywnych aspektach odbieranych bodźców. Warto również zagwarantować swoim pupilom długie, spokojne spacery oraz domowy kącik np. pokój z pozamykanymi oknami gdzie będzie mógł się schować przed domownikami oglądającymi mecz w telewizji.

ac
Komentarze