Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Ptaki budują gniazda z niedopałków

Ptaki budują gniazda z niedopałków

2012-12-11 14:00:00

do poczytania

Badacze z Uniwersytetu w Meksyku odkryli, że coraz więcej ptaków żyjących w miastach wykorzystuje niedopałki papierosów do ocieplania swoich gniazd i do walki z pasożytami
fot. Bartlomiej Barczyk / Agencja Gazeta
Czy nasze bociany też będą budować gniazda z papierosów?
Isabel López- Rull z Instytutu Ekologii UNAM (Universidad Nacional Autónoma de México) wraz ze współpracownikami wzięła pod lupę siedziby miejskich gili i wróbli. Okazało się, że jest w nich pełno fragmentów wypalonych papierosów. Dlaczego ptaki zaczęły je znosić do swoich gniazd?

Po pierwsze dlatego, że filtry( czyli ta część, która nie ulega spaleniu) zrobione są z octanu celulozowego ( tworzywa sztucznego) i sprawdzają się w roli materiału izolacyjnego. Ptaki wyścielają nimi wnętrza gniazd, dzięki czemu do środka przedostaje się mniej chłodu.

Po drugie, obecność nikotyny w niedopałkach odstrasza pasożyty, z którymi walczy ptactwo. Do takiego wniosku doszli ekolodzy, którzy zauważyli , że im więcej w gniazdach wypalonych papierosów tym rzadziej można tam spotkać robactwo.

Według badaczy to, że ptaki zaczęły stosować nowe, wytworzone przez człowieka, materiały do budowy gniazd oraz do walki z nieproszonymi gośćmi jest wynikiem postępującej urbanizacji. Rozszerzanie się granic miast zmusza zwierzęta do adaptowania się do nowych warunków. Ptaki tworząc swoje siedziby wykorzystują to, co znajdą w pobliżu. Jeśli zamiast piór, liści czy trawy natkną się na niedopałki papierosów, które w dodatku stanowią dobry zamiennik, to nic dziwnego, że właśnie ich użyją.

at
Komentarze