Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Sokoły założyły gniazdo na rektoracie UMCS

Sokoły założyły gniazdo na rektoracie UMCS

2012-06-12 14:00:00

do poczytania

Na parapetach rektoratu UMCS dostrzec można niezwykłego ptaka. To sokół. Na najwyższym budynku uczelni mieszka od lat. Wkrótce rektorat ma być docieplony. Czy prace zaszkodzą zwierzętom? - Nic podobnego - zapewniają pracownicy uniwersytetu
Pustułki, to stosunkowo nieduże drapieżniki z rodziny sokołowatych. Znajdują się pod ścisłą ochroną.

Anna Guzowska, rzeczniczka UMCS, której biuro znajduje się w budynku rektoratu, mówi, że od kilku dni młode osobniki można dostrzec na zewnętrznych parapetach budynku.

Ptak jest bardzo efektowny i dla mieszkańców miast stanowi rzadki widok. Pustułki mieszkają na budynku rektoratu od lat. W ubiegłym roku powstała ekspertyza ornitologiczna związana z terenem miasteczka akademickiego UMCS. Miała ona związek z pracami nad ociepleniem uczelnianych budynków, w tym rektoratu, które planuje uniwersytet. Większość środków na ten cel ma pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Wiemy, że już dostaliśmy te pieniądze - mówi Anna Guzowska. - Czekamy na oficjalne pismo z potwierdzeniem. Wówczas jak najszybciej rozpoczniemy przygotowanie do prac. Remont powinien potrwać około roku, będzie przeprowadzany etapami. Po jego zakończeniu wygląd zewnętrzny rektoratu nie ulegnie zmianie.

Ekspertyza ornitologiczna miała odpowiedzieć na pytanie jakie gatunki ptaków żyją na terenie campusu, chodziło o to by tak zaplanować i przeprowadzić pracę, by zwierzęta nie ucierpiały. Dokument przygotowywał Paweł Szewczyk, lubelski ornitolog. Zlokalizował on mieszkające na rektoracie pustułki. Mają gniazdo we wnęce na elewacji budynku. W ubiegłym roku odchowały trzy młode.

Dlaczego wybrały akurat ten budynek?

- Pustułki to gatunek górski, elewacja budynku przypomina im trochę półki skalne. Są dobrze przystosowane, by zakładać gniazda właśnie w takich miejscach - mówi dr Janusz Kloskowski z Zakład Ochrony Przyrody Instytutu Biologii i Biochemii UMCS. - To dość pospolity sokół. Czasem można go spotkać w miastach.

Kloskowski dodaje, że z ptaków drapieżnych w Lublinie występują jeszcze krogulce z rodziny jastrzębiowatych.

- W odróżnieniu od pustułek budują gniazda na drzewach. Niegdyś krogulca można było zobaczyć na osiedlu Słowackiego w LSM, para miała też gniazdo w parku przy Akademickimi Ośrodku Sportowym - wylicza naukowiec. - Natomiast jeżeli chodzi u pustułki - wiemy, że oprócz rektoratu zadomowiły się jeszcze w jednym budynku na terenie miasteczka akademickiego.

Prawdopodobnie chodzi o Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Akademickiej.

Pustułkom termomodernizacja nie zaszkodzi. Wnęka gdzie się zagnieździły pozostanie niezmieniona. Jednak orniotolodzy zauważyli, że na budynkach UMCS mieszkają jeszcze jeżyki (w locie przypominają nieco jaskółki). Najchętniej zakładają gniazda tuż pod dachami i te najczęściej są niszczone podczas prac ociepleniowych. Dlatego uczelnia zobowiązała się, że umieści na swoich budynkach specjalne, podtynkowe budki dla ptaków.

Paweł P. Reszka, Gazeta Wyborcza Lublin
Komentarze