Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Zagłosuj na Roberta Gawlińskiego w Bitwie na głosy i pomóż ratować polskie wilki

Zagłosuj na Roberta Gawlińskiego w Bitwie na głosy i pomóż ratować polskie wilki

2012-10-01 10:09:26

do poczytania

Lider zespołu „Wilki” obiecał, że jeśli wraz ze swoją śpiewającą ekipą zwycięży w muzycznym show „Bitwa na głosy”, to przekaże główną nagrodę (100 tys. złotych), organizacji ekologicznej WWF na rzecz ochrony wilków w Polsce
fot. Rafał Mielnik / AG
W naszych lasach mieszka już tylko 600 wilków, głównie na południowym wschodzie kraju. Jest ich tak mało, bo przez lata były tępione jako zagrożenie dla zwierzyny łownej i hodowlanej. Do dziś padają ofiarą kłusowników mimo iż objęte są ścisłą ochroną gatunkową i nie wolno na nie polować. Przyczyną drastycznego zmniejszania się liczby wilków w Polsce jest również postępująca urbanizacja i związana z nią fragmentacja większych kompleksów leśnych. Wilk, podobnie jak inne duże drapieżniki, potrzebuje do przeżycia sporej przestrzeni od 100 do 1000 km², której brakuje w polskich lasach. Poza tym coraz gęstsza sieć dróg i infrastruktury utrudnia tym drapieżnikom przemieszczanie się i zdobywanie pożywienia dla siebie i potomstwa. Wilki jedzą dziennie ok. 1, 3 kg mięsa. Żywią się drobnymi zwierzętami, ptakami ale także jeleniami, sarnami, łosiami i dzikami wybierając zwykle słabsze lub starsze osobniki. Złą sławę przyniosło im atakowanie, znajdujących się na ich terenie a nie zabezpieczonych przez człowieka, zwierząt gospodarskich takich jak owce, krowy, kozy lub konie.

Robert Gawliński od lat pełni funkcje honorowego ambasadora wilków w organizacji WWF. Jego deklaracja w związku z udziałem w muzycznym show jest wyrazem sympatii do tych drapieżników i wrażliwości na los dzikich zwierząt coraz częściej ginących z winy człowieka. WWF apeluje do wszystkich, którzy chcieliby się przyczynić się do poprawy losu polskich wilków o wysyłanie smsów na muzyczną drużynę Roberta. O tym, czy przejdzie ona do następnego odcinka, co tydzień decydują bowiem telewidzowie.

WWF Polska od lat pomaga wilkom poprzez udrażnianie korytarzy ekologicznych, dzięki którym zwierzęta mogą swobodnie przemieszczać się w polskich lasach i szukać nowych, dogodnych do życia siedlisk. Organizacja przekazuje także hodowcom pastuchy elektryczne oraz psy pasterskie tak, aby mogli oni ochronić zwierzęta gospodarskie przed ewentualnymi atakami wilków zamiast bezmyślnie zabijać drapieżniki. Sto tysięcy złotych przekazane przez zwycięzcę „ Bitwy na głosy” z pewnością przyczyniłoby się do realizacji tych działań.

at
Komentarze