Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Brzydki oddech

Brzydki oddech

Nieprzyjemny zapach czworonogów

2010-09-07 14:22:10

porady

Problem nieprzyjemnego zapachu z pyska powszechnie spotykany jest u domowych czworonogów. Przyczyn tej przypadłości można doszukiwać się wśród wielu schorzeń. Jednak najczęstszym powodem nieprzyjemnego oddechu jest kamień nazębny
fot. kitenellie / sxc.hu
Problem odrażającego zapachu z pyska występuje zarówno u psów, jak i kotów. Szczególnie podatne na tę przypadłość są małe czworonogi oraz zwierzaki ras krótkoczaszkowych, których silnie stłoczone zęby predysponują je do schorzeń stomatologicznych. Także zwierzęta w podeszłym wieku zdecydowanie częściej niż młode osobniki miewają problemy z nieświeżym oddechem. Związane jest to z nagromadzeniem dużej ilości kamienia nazębnego wraz z biegiem lat.

Główną przyczyną nieświeżego oddechu jest kamień nazębny. Bakterie tkwiące w szczelinach rozrastającej się płytki rozkładają resztki zalegającego tam pokarmu. Skutkuje to powstawaniem odpychającego zapachu kwaśnego mleka lub zgniłego mięsa. Bezpośrednio za te zapachy odpowiedzialne są związki siarki wytwarzane podczas fermentacji bakteryjnej lub w trakcie rozpadu patogenów. Wbrew powszechnie panującemu poglądowi do powstawania nieprzyjemnego oddechu nie przyczynia się powietrze pochodzące z płuc ani zapach wywodzący się z żołądka. Za tę przypadłość głównie odpowiedzialne są procesy chorobowe jamy ustnej.

Do czynników mających udział w powstawaniu odrażającego oddechu należą: zbyt miękki pokarm, który zalega między zębami, a przez to staje się pożywką dla bakterii; choroby układu oddechowego – zapalenie nosa, gardła, migdałków, zatok, nowotwory; choroby przewodu pokarmowego: refluks żołądkowo –przełykowy (zgaga), rozstrzeń przełyku, ciała obce, nowotwory; dolegliwości skórne: ropne zapalenie warg; problemy dietetyczne: zjadanie odchodów (koprofagia), zgniły pokarm; schorzenia jamy ustnej: wady zgryzu, parodontoza, wrzody eozynofilne; czynniki pourazowe: oparzenia chemiczne, porażenia prądem; zakażenia: bakteryjne, wirusowe, grzybicze; schorzenia metaboliczne: cukrzyca, mocznica.

Ze względu na mnogość czynników mogących mieć wpływ na powstawanie odpychającej woni oddechu rozpoznanie przyczyn tej przypadłości nie zawsze jest proste. Trafna diagnostyka nieraz wymaga przeprowadzenia szeregu badań. Po postawieniu rozpoznania, wprowadzana zostaje terapia. Terapia zazwyczaj ma charakter przyczynowy – jej celem jest zlikwidowanie przyczyn tej dolegliwości. Poza terapią celowaną zaleca się miejscowe stosowanie past lub żeli zawierających askorbinian cynku i cysteinę, które wchodzą w reakcję z siarką – dzięki temu niwelują nieprzyjemną woń. Dodatkowo wskazane jest stosowanie past, sprayów stomatologicznych zwierających np. chlorheksydynę ograniczającą przyrost płytki nazębnej. Podobne efekty daje podawanie czworonogowi tabletek z cytrynianem cynku, chlorofilem z miedzią i sodem. W sklepach zoologicznych dostępny jest szereg preparatów zawierających wymienione składniki.

W profilaktyce nieprzyjemnego oddechu kluczową rolę odgrywa higiena jamy ustnej. Stan uzębienia czworonoga powinien być pod stałą kontrolą weterynaryjną. Przynajmniej raz do roku należy przeprowadzać generalne usuwanie płytki nazębnej ze wszystkich zębów pupila. A w między czasie zaleca się podawanie zwierzakowi skórzanych gryzaków lub preparatów stomatologicznych ograniczających przyrost płytki nazębnej.

bk
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-20 18:36:20
  ciekawy artykuł :)
 • Mała

  2010-11-08 20:12:49
  MÓJ PSIAK JAK NA RAZIE NIE MA TEGO  PROBLEMU.
 • nienieninka

  2010-09-08 11:38:23
  Świetny artykuł ;) nie odczuwam ani od moich kotków ani od psa strasznie nie przyjemnego zapachu, aczkolwiek czasem się to zdarza.
 • kamar

  2010-09-08 08:11:56
  Mój piesio na razie nie ma tego problemu :)
 • dorota2710

  2010-09-07 21:23:42
  Ale nieprzyjemny zapach z pyszczka może być też oznaką poważniejszych schorzeń...
 • brzoskwi

  2010-09-07 20:25:10
  to wiek daje tez znać zapachem
 • Alka

  2010-09-07 19:22:05
  Mój kotek ma czasami nieswiezy oddech ale daje mu spesjalne przysmaki, które wzmacniają i czyszczą zęby i dziąsła :) Kotek własnie do mnie przyszedł i patrzy jak stukam k lkawiture :p teraz mu nie śmierdzi z pysia ^^
 • Natii

  2010-09-07 17:24:28
  mój piesek naszczęście ma świeży oddech :)
  bo daje takie specjalne kości ;)
 • Joanna

  2010-09-07 16:35:01
  Tak niestetety jest w przypadku mojego psa.