Choroba lokomocyjna u psa
2009-04-08 12:58:40
Choroba lokomocyjna wynika z lęku przed jazdą samochodem oraz z przykrych wspomnień związanych z podróżą. Na to schorzenie cierpi ok. 15 procent dorosłych psów
fot. jurimf / sxc.hu
Zwierzę nieprzyzwyczajone do jazdy samochodem, przeżywa duży stres podczas podróży w ciasnym, trzęsącym się, hałasującym aucie.
Oswajanie psa z samochodem należy zacząć już w młodym wieku. Auto powinno kojarzyć się czworonogowi z czymś przyjemnym. Można brać szczeniaka na ręce i posiedzieć z nim w samochodzie. Nagradzać go za każdym razem, gdy zwierzak zachowuje się spokojnie. Z czasem należy wydłużać czas, który spędzamy z psem w aucie, włączyć silnik, aby psiak przyzwyczaił się do nowego dźwięku.
Gdy szczeniak będzie czuł się swobodnie, można zabrać go na krótką przejażdżkę, np. do lasu. Ważne, aby pojechać z czworonogiem w miejsce, które mu się spodoba. Dzięki temu psiak zapamięta, że jazda autem, wiąże się z czymś przyjemnym na jej końcu, w tym przypadku – spacerem w lesie.
Psy dorosłe, które w młodym wieku nie były przyzwyczajane do jazdy w samochodzie, często panikują podczas podróży, kończy się to zazwyczaj wymiotami. Jak rozpoznać, że pies będzie wymiotował? Objawy zwiastunowe to: ślinienie, ziewanie, mlaskanie, oblizywanie nosa, przełykanie śliny, krztuszenie, niepokój. Dobrze jest mieć, pod ręką, papierowe ręczniki w razie zwymiotowania.
Psa cierpiącego na chorobę lokomocyjną należy przygotować przed podróżą. W dzień poprzedzający jazdę w samochodzie pies powinien dostać o połowę mniej jedzenia, niż dostaje zazwyczaj. W dniu podróży nie powinien nic jeść, a dostawać jedynie wodę do picia. W trakcie jazdy należy, co 2 godz. robić przerwy na rozprostowanie nóg i załatwienie potrzeb fizjologicznych.
W przypadku, gdy pies mimo odpowiedniego przygotowania przed podróżą, nadal wymiotuje w aucie, należy zgłosić się po pomoc do lekarza weterynarii, który przepisze tabletki przeciw wymiotne dla naszego pupila. Pamiętajmy, aby nie stosować samemu, na własną rękę leków z domowej apteczki.
bk