Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest najczęściej występującą chorobą alergiczną u psów. Geneza choroby jest złożona i wynika z genetycznie uwarunkowanej reakcji nadwrażliwości na substancje uczulające (alergeny) pospolicie występujące w otoczeniu naszego ukochanego czworonoga
Następstwem działania alergenów jest aktywacja komórek zapalnych wytwarzających czynniki prozapalne, odpowiedzialne za rozwój reakcji alergicznej. Odczynowi zapalnemu skóry towarzyszą zaburzenia keratynizacji naskórka prowadzące do wzmożonego namnażania się bakterii oraz grzybów.
Alergeny do organizmu zwierzaka wnikają z wdychanym powietrzem, rzadziej przez skórę. Substancjami, które najczęściej uczulają są: roztocza, komórki naskórka oraz skóry psów, człowieka i ptaków; pyłki traw, drzew i chwastów.
Z obserwacji wynika, że niektóre rasy psów cierpią na to schorzenie znacznie częściej. Rasami takimi są: amstafy, buldogi, bulteriery, golden retrievery, mopsy, owczarki niemieckie, shar peie, west high land white teriery, fox teriery. Również wyraźna jest predyspozycja rodzinna.
AZS występuje najczęściej u młodych psów, między 1 a 3 rokiem życia. Objawy towarzyszące tej chorobie, to: przewlekłe, nawracające zapalenia skóry; rumień w przestrzeniach międzypalcowych i wewnątrz małżowiny usznej ujawniający się jako silne zaczerwienienie. Skóra chorobowo zmieniona jest gorąca i bolesna. Zmianom towarzyszy silny świąd objawiający się ciągłym drapaniem, wylizywaniem, wygryzaniem, tarzaniem i ocieraniem. Doprowadza to do mechanicznego uszkodzenia skóry, a tym samym upośledzenia jej bariery ochronnej, to następnie prowadzi do łatwiejszego wnikania drobnoustrojów i w konsekwencji rozwoju bakteryjnego zapalenia skóry.
W rozpoznawaniu choroby wykorzystywane są różne testy diagnostyczne mające na celu określenie rodzaju substancji alergizującej. Znajomość alergenów, na które nadwrażliwe jest zwierzę pozwala dostosować tryb życia czworonoga w taki sposób, aby ograniczyć ekspozycję psa na ich działanie. Stosowana jest również swoista immunoterapia polegająca na podawaniu ściśle określonych dawek alergenów w celu odczulenia organizmu. W leczeniu wykorzystywane są również leki: sterydowe przeciwzapalne; przeciwhistaminowe; niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Wskazane jest także kąpanie psa w szamponach zmiękczających i nawilżających skórę.
Schorzenie to jest nieuleczalne, gdyż przyczyna jego tkwi w genetycznie zakodowanej nadwrażliwości. Terapia, prowadzona najczęściej, ma na celu jedynie zmniejszyć reaktywność organizmu na substancje, które w przypadku prawidłowo funkcjonujących mechanizmów immunologicznych, nie powinny wywoływać reakcji alergicznych. Systematyczne podawanie leków skutecznie minimalizuje objawy chorobowe i pozwala psu cieszyć się zdrowiem, bez uprzykrzających życie symptomów alergii.
bk
+-+ Pogadaj ze swoim zwierzakiem... To proste!
+-+ Nowa miłość właścicieli, duży kłopot zwierzaków