Co robić gdy pies kaszle
Gdy nasz pies kaszle
2009-10-09 18:40:20
Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli, potocznie nazywane kaszlem psiarniowym, jest wysoce zaraźliwą, ostrą chorobą dróg oddechowych
fot. stock.xchng
Czynnikami wywołującymi to schorzenie są: adenowirusy, parwowirusy i bakteria Bordetella bronchiseptica. W przebiegu choroby często dochodzi do powikłań przez inne drobnoustroje. U większości psów kaszel psiarniowy ustępuje samoistnie po około 2 tygodniach.
Objawy występujące u chorych zwierząt to: spontanicznie pojawiające się, ciężkie napady kaszlu – zwłaszcza po wysiłku fizycznym, pobudzeniu, szarpaniu za obrożę a nawet po głaskania w okolicy szyi. Do zarażenia dochodzi najczęściej w hotelach, schroniskach i szpitalach. Głównym źródłem zakażenia są zwierzęta chore.
W przypadku, gdy choroba jest dodatkowo wikłana przez inne patogeny, dochodzi do rozwoju ciężkich stanów chorobowych. Zwierzęta chudną, miewają biegunki, ataki padaczkowe. Zdarza się, że w wyniku powikłań rozwija się nosówka lub uogólniona grzybica.
Rozpoznanie stawia się z reguły na podstawie zdiagnozowanych objawów klinicznych. Wykonanie badania tchawicy jest wskazane w celu zidentyfikowania bakterii oraz określenia wrażliwości patogenów na dany antybiotyk.
W niepowikłanych przypadkach choroba ustępuje samoistnie. Zaleca się 7 dniowy wypoczynek i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. W leczeniu stanów powikłanych konieczne jest podawanie antybiotyków i leków przeciwkaszlowych.
Aby uchronić czworonoga przez tą choroba należy ograniczyć jego kontaktu z chorymi psami oraz miejscami, w których przebywa dużo zwierząt. Psy będące w dobrej kondycji zdrowotnej, karmione wysokiej jakości pokarmem, regularnie odrobaczane radzą sobie z ta przypadłością bardzo dobrze.
bk