Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Czy nadaję się na właściciela królika?

Czy nadaję się na właściciela królika?

2011-07-05 13:28:27

porady

Królik miniaturka to bardzo chętnie hodowane zwierzę domowe. Niestety często wybierane jest zbyt pochopnie i nieodpowiedzialnie, przez co małe puchate kulki trafiają w złe ręce
Przed decyzją o zakupie królika miniaturki musimy dobrze poznać cechy tego sympatycznego zwierzaka. Warto dowiedzieć się jakie ma potrzeby, jakie sprawia problemy i czego możemy się po nim spodziewać.

Charakterystykę miniaturki należy zacząć od ważnej informacji o żywotności tego gryzonia - może żyć nawet do 10 lat. Wobec tego od razu warto zadać sobie pytanie czy jesteśmy gotowi na tak długie hodowanie królika? Jeśli nie, poszukajmy innego zwierzaka na przyjaciela, a o króliku miniaturce zapomnijmy dla swojego i jego dobra.

Kolejna sprawa to uświadomienie sobie króliczej natury. Kiedy są małe owszem, nie wykazują agresji, ale gdy dorosną mogą drapać i gryźć. Co wtedy? Czy mimo tego będziemy w stanie nadal opiekować się królikiem i z cierpliwością go oswajać?. Z tego względu słodkie króliki miniaturki absolutnie nie nadają się dla małych dzieci.

Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, iż króliki są bardzo wrażliwe na wszelkie dźwięki oraz różne zmiany. Każdy większy impuls w ich w życiu to dla nich wielki stres, nawet czyszczenie klatki staje się dla nich wydarzeniem na miarę trzęsienia ziemi. Nie mogą przebywać w miejscach, gdzie pojawiają się nowe odgłosy, gdzie coś brzęczy, dzwoni, gdzie otwarte jest. W takich warunkach króliki tylko zmarnieją, zamkną się w sobie i na pewno nie będą miłymi towarzyszami.

Jeśli chodzi o samą klatkę, to musi być ona naprawdę duża, bo gryzonie potrzebują przestrzeni. Dlatego też codziennie powinny być wypuszczane „na mieszkanie” w celu „rozprostowania kości” oraz wprowadzenia w ich życie odmiany od monotonnego życia. Nie można tego zaniedbywać i dzień w dzień przetrzymywać te towarzyskie i miłe zwierzaki za kratkami.

Królika miniaturkę można brać w podróż, ale tylko wtedy, gdy posiadamy specjalną klatkę do transportowania zwierzęcia.

JoSz na podstawie: miniaturkabeztajemnic.com
Komentarze