Czym jest koronawiroza kotów?
2009-07-17 16:39:36
- Mój kot nie czuł się najlepiej, więc udałam się z nim do lekarza - pisze czytelniczka CafeAnimal.pl. - Weterynarz podejrzewa, że mój zwierzak może chorować na koronawirozę. Czy ta choroba jest groźna?
fot. pelinbahar / sxc hu
- Lekarz zalecił wykonanie badań, by postawić właściwą diagnozę. Ale zanim odbiorę wyniki chciałabym wiedzieć co może czekać mojego kota, jak przebiega ta choroba - pyta czytelniczka.
------------------------
Koronawiroza kotów jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez dwa patogenne dla kotów wirusy: wirus zakaźnego zapalenie otrzewnej kotów (FIP) oraz koronawirus jelitowy kotów (FECV). Infekcje jelitowe przebiegają najczęściej z łagodnym nieżytem przewodu pokarmowego, natomiast zakażenia ogólnoustrojowe dają różnorodne objawy kliniczne.
Koronawirusy cechują się bardzo dużą inwazyjnością. Na zakażenie wrażliwe są wszystkie koty, niezależnie od ich płci, wieku czy rasy. Wirus do organizmu dostaje się, najczęściej, drogą pokarmową. W jelicie cienkim wnika w głąb komórek nabłonkowych i uszkadza je. Koronawirusy zakażają również monocyty – jedne z białych krwinek, za ich pośrednictwem rozprzestrzeniają się po całym organizmie. We krwi neutralizowane są przez znajdujące się tam przeciwciała. Powstają wówczas kompleksy, wirus-przeciwciało, uszkadzające naczynia krwionośne. Doprowadza to, do przesiąkania płynu z naczyń krwionośnych i gromadzenia się wysięku w przestrzeni opłucnowej, osierdziowej, podtorebkowej nerki oraz jamie otrzewnowej. U kotów z niskim mianem przeciwciał, nie dochodzi do tworzenia kompleksów wirus-przeciwciało. Natomiast rozwija się ropne lub ziarniniakowe zapalenie mózgu, oczu, nerek, śledziony i wątroby.
Infekcji jelitowej towarzyszą: wymioty, biegunka oraz gorączka. Natomiast objawami zakażeń wirusem FIP, są: wychudzenie, anoreksja, gorączka, czasami żółtaczka, zapalenie gałek ocznych, obrzęk brzucha oraz objawy ze strony układu nerwowego.
Rozpoznanie choroby na podstawie objawów klinicznych jest trudne, gdyż są one mało specyficzne. Dlatego w diagnostyce wykorzystywane są badania laboratoryjne: krwi (morfologia i biochemia), moczu, wysięku i płynu mózgowo-rdzeniowego.
Leczenie koronawirozy polega na terapii wspomagającej - uzupełnianiu płynów fizjologicznych oraz znormalizowaniu poziomu elektrolitów. Stosowane są również leki przeciwzapalne oraz antybiotyki. Obecnie nie jest znana żadna skuteczna kuracja przeciwwirusowa. Rokowanie w przypadku infekcji wielonarządowej jest niepomyślne. Chore zwierzęta padają w przeciągu kilki dni – miesięcy.
Aby uchronić kota przed tą chorobą, należy unikać kontaktu ze zwierzętami chorymi, wydalającymi do otoczenia wirusy. Środki dezynfekujące skutecznie niszczą patogeny znajdujące się w środowisku. Kocięta powinny być izolowane od osobników dorosłych, które często są utajonymi nosicielami wirusa. Szczepionka przeciwko koronawirozie nie uodparnia zwierząt w stu procentach, ale łagodzi przebieg choroby, gdy ta wystąpi.
bk