Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Czym karmić starszego psa

Czym karmić starszego psa

2010-10-08 11:00:00

porady

Wiekowy piesek wymaga większej uwagi i staranniejszej opieki. Wydaje się to oczywiste, jednak nie dla każdego. Wielu właścicieli czworonogów nie zdaje sobie sprawy z ich potrzeb
fot. RhysDaven / sxc.hu
Co ciekawe, dzikie zwierzęta lepiej sobie radzą w tym temacie. Dlaczego? Osobniki żyjące w naturalnym środowisku potrafią zapewnić sobie odpowiednie składniki pokarmowe, natomiast za odpowiednią dietę zwierząt udomowionych odpowiedzialność w pełni ponoszą ich właściciele. Ile osób zdaje sobie sprawę, że przyjmując pod swój dach psa należy zapoznać się z podstawowymi zasadami żywienia, które zapewnią pupilowi zdrowie, prawidłowy rozwój i odpowiednią kondycję? A ilu właścicieli wie, że należy również pamiętać, iż w miarę dorastania czworonoga, jego potrzeby żywieniowe ulegają zmianie, a więc to, co dobre dla szczeniaka nie będzie korzystne dla psa dorosłego, a tym bardziej dla zwierzęcia w wieku podeszłym? Warto wspomnieć o kilku najważniejszych zasadach karmienia wiekowego pieska.

Na początku warto powiedzieć, że dla psów w podeszłym wieku posiłek powinien stanowić jeden z ważniejszych punktów dnia. Nie „napychajmy” pieska ogromną miską pełną jedzenia! Dzienna dawka pokarmowa powinna być podzielona na trzy lub cztery części, ponieważ u psów starszych praca jelit jest znacznie wolniejsza w stosunku do psów dorosłych, które mogą otrzymywać posiłek dwa razy dziennie. Nigdy nie przeszkadzajmy psu podczas spożywania posiłku, musimy zapewnić mu jak najwięcej ciszy i spokoju, ponieważ stres – szczególnie u zwierząt starszych wpływa negatywie na proces trawienia i może prowadzić do niestrawności, a tego chyba mu nie życzymy.

Nawiązując jeszcze do problemów trawienia, pamiętajmy, że dieta przeznaczona dla seniorów powinna być pozbawiona trudno strawnych składników, a obfita w łatwo strawne włókno pokarmowe. Czy widzimy w jakim stanie są zęby pieska? Na pewno nie w idealnym, dlatego ze względu na stan uzębienia kategorycznie nie powinno się podawać psom pokarmów o konsystencji twardej – zwłaszcza kości. Temperatura posiłków powinna mieścić się w granicach 20ºC - 37ºC. Zbyt chłodne bądź zbyt ciepłe pokarmy mogą podrażniać dziąsła i negatywnie wpływać na stan jamy ustnej.

U starszych psów nerki są jednymi z najbardziej zagrożonych narządów. Dla zapewnienia prawidłowej pracy nerek należy podawać psu niezbędne kwasy tłuszczowe. Stosunek kwasów omega – 3 do omega – 6 w diecie powinien wynosić 1 : 5. Proporcja taka pozwala także na zapewnienie psu stabilizacji układu odpornościowego oraz pozytywnie wpływa na stan skóry i sierści zwierzęcia. Niezbędne jest też podawanie psu dziewięciu egzogennych aminokwasów – lizyny, leucyny, izoleucyny, histydyny, tryptofanu, treoniny, metioniny, fenyloalaniny oraz waliny. Białka o wysokiej wartości biologicznej znajdują się między innymi w mięsie drobiowym i rybach. Dieta o zawartości 25% białka w pełni pokrywa zapotrzebowanie psów seniorów na niezbędne aminokwasy. Nie żałujmy im tych składników.

Na końcu zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki żywieniowe w odpowiednich proporcjach przygotowując posiłki samodzielnie?. Część osób odpowie że nie, bo nie ma na to czasu, inni po prostu stwierdzą, że to za dużo zachodu, jeszcze inni pogubią się w tych wszystkich zaleceniach. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem wydaję się być kupno gotowej, przeznaczonej dla zwierząt geriatrycznych karmy. Obecnie, w sprzedaży dostępnych jest wiele produktów, przeznaczonych specjalnie dla zwierząt starszych. Karmy takie zawierają zazwyczaj w swej nazwie wyrażenie „senior”, co znaczy, iż ich skład jest przystosowany do konkretnej grupy wiekowej. Dbajmy o swoje wiekowe pieski!

JoSz
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-20 18:51:41
  ciekawy artykuł :)
 • Mała

  2010-11-08 01:00:37
  Interesujące.
 • Kamila

  2010-10-22 15:07:37
  Mój pies je jedzenie dla seniorów :D
 • SylwiaSz

  2010-10-08 20:02:40
  Ciekawy artykuł.
 • dorota2710

  2010-10-08 18:52:31
  :-))
 • karolciasz28

  2010-10-08 15:31:39
  Bardzo ciekawy i fajny artykuł. Super to naprawdę cenne rady.
 • aavelinaa

  2010-10-08 15:29:32
  :-)))
 • Natii

  2010-10-08 14:47:58
  :)
 • kamar

  2010-10-08 13:39:29
  Ciekawy artykuł