Czym karmić starszego psa
2010-10-08 11:00:00
Wiekowy piesek wymaga większej uwagi i staranniejszej opieki. Wydaje się to oczywiste, jednak nie dla każdego. Wielu właścicieli czworonogów nie zdaje sobie sprawy z ich potrzeb
fot. RhysDaven / sxc.hu
Co ciekawe, dzikie zwierzęta lepiej sobie radzą w tym temacie. Dlaczego? Osobniki żyjące w naturalnym środowisku potrafią zapewnić sobie odpowiednie składniki pokarmowe, natomiast za odpowiednią dietę zwierząt udomowionych odpowiedzialność w pełni ponoszą ich właściciele. Ile osób zdaje sobie sprawę, że przyjmując pod swój dach psa należy zapoznać się z podstawowymi zasadami żywienia, które zapewnią pupilowi zdrowie, prawidłowy rozwój i odpowiednią kondycję? A ilu właścicieli wie, że należy również pamiętać, iż w miarę dorastania czworonoga, jego potrzeby żywieniowe ulegają zmianie, a więc to, co dobre dla szczeniaka nie będzie korzystne dla psa dorosłego, a tym bardziej dla zwierzęcia w wieku podeszłym? Warto wspomnieć o kilku najważniejszych zasadach karmienia wiekowego pieska.
Na początku warto powiedzieć, że dla psów w podeszłym wieku posiłek powinien stanowić jeden z ważniejszych punktów dnia. Nie „napychajmy” pieska ogromną miską pełną jedzenia! Dzienna dawka pokarmowa powinna być podzielona na trzy lub cztery części, ponieważ u psów starszych praca jelit jest znacznie wolniejsza w stosunku do psów dorosłych, które mogą otrzymywać posiłek dwa razy dziennie. Nigdy nie przeszkadzajmy psu podczas spożywania posiłku, musimy zapewnić mu jak najwięcej ciszy i spokoju, ponieważ stres – szczególnie u zwierząt starszych wpływa negatywie na proces trawienia i może prowadzić do niestrawności, a tego chyba mu nie życzymy.
Nawiązując jeszcze do problemów trawienia, pamiętajmy, że dieta przeznaczona dla seniorów powinna być pozbawiona trudno strawnych składników, a obfita w łatwo strawne włókno pokarmowe. Czy widzimy w jakim stanie są zęby pieska? Na pewno nie w idealnym, dlatego ze względu na stan uzębienia kategorycznie nie powinno się podawać psom pokarmów o konsystencji twardej – zwłaszcza kości. Temperatura posiłków powinna mieścić się w granicach 20ºC - 37ºC. Zbyt chłodne bądź zbyt ciepłe pokarmy mogą podrażniać dziąsła i negatywnie wpływać na stan jamy ustnej.
U starszych psów nerki są jednymi z najbardziej zagrożonych narządów. Dla zapewnienia prawidłowej pracy nerek należy podawać psu niezbędne kwasy tłuszczowe. Stosunek kwasów omega – 3 do omega – 6 w diecie powinien wynosić 1 : 5. Proporcja taka pozwala także na zapewnienie psu stabilizacji układu odpornościowego oraz pozytywnie wpływa na stan skóry i sierści zwierzęcia. Niezbędne jest też podawanie psu dziewięciu egzogennych aminokwasów – lizyny, leucyny, izoleucyny, histydyny, tryptofanu, treoniny, metioniny, fenyloalaniny oraz waliny. Białka o wysokiej wartości biologicznej znajdują się między innymi w mięsie drobiowym i rybach. Dieta o zawartości 25% białka w pełni pokrywa zapotrzebowanie psów seniorów na niezbędne aminokwasy. Nie żałujmy im tych składników.
Na końcu zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki żywieniowe w odpowiednich proporcjach przygotowując posiłki samodzielnie?. Część osób odpowie że nie, bo nie ma na to czasu, inni po prostu stwierdzą, że to za dużo zachodu, jeszcze inni pogubią się w tych wszystkich zaleceniach. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem wydaję się być kupno gotowej, przeznaczonej dla zwierząt geriatrycznych karmy. Obecnie, w sprzedaży dostępnych jest wiele produktów, przeznaczonych specjalnie dla zwierząt starszych. Karmy takie zawierają zazwyczaj w swej nazwie wyrażenie „senior”, co znaczy, iż ich skład jest przystosowany do konkretnej grupy wiekowej. Dbajmy o swoje wiekowe pieski!
JoSz