Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Czym karmić żółwia?

Czym karmić żółwia?

2010-12-23 14:04:38

porady

Żółw to specyficzne zwierzę. O ile karmienie psa czy kota nie sprawia większego problemu, tak na pytanie „co je żółw” niewiele osób zna odpowiedź. Rozwiązujemy więc zagadkę karmienia tych gadów
fot. coolza / sxc.hu
Żółw jako jedyny na świecie kręgowiec posiada szkielet zewnętrzny, który powstał z przekształconych w płyty żeber i ościstych wyrostków kręgów. W czaszce brak jest zębów. Zastępują je rogowe listwy, tworzące mocny dziób okrywający szczęki.

Jak powiedział znawca żółwi Fritz Frohlich „Rozważne i zdrowe żywienie żółwi jest podstawowym warunkiem ich zdrowia, żywotności i życia. Zacznijmy więc od tego, że żółwie żywią się pokarmem zwierzęcym oraz roślinnym. Pokarm spożywany przez te gady można podzielić na gotowy, żywy, mrożony, suszony, mięso, ryby i rośliny. Jedzenie dla żółwi powinno być więc zróżnicowane. Najłatwiej jest kupić gotową mieszankę w sklepie zoologicznym. Asortyment jest bardzo szeroki, a decydując się na takie rozwiązanie można być pewnym, że będzie on odpowiednio skomponowany, czyli będą się w nim znajdować składniki odżywcze, witaminy i minerały w odpowiednich proporcjach.

Żółwiom możemy też kupować mrożonki. Tak, te które sami nabywamy ze sklepowych chłodni. Mogą to być gotowe dania, gammarus, krewetki, larwy komara, kalmary, mięso małż i ryb. Przed podaniem pokarmu mrożonego należy go rozmrozić, doprowadzić do temperatury pokojowej a następnie dobrze wypłukać.

Jednak najważniejszym pokarmem w żywieniu żółwi jest pokarm żywy, na który mogą się składać takie żyjątka jak dafnie, larwy komarów, dżdżownice, ochotki, ślimaki wodne, wodne chrząszcze, ryby akwariowe i słodkowodne. Jako pokarm żywy można podawać ryby akwariowe takie jak gupiki lub mieczyki. Filety z ryb morskich muszą być pokrojone na małe kawałki, a podawać je można bezpośrednio do pyszczka żółwia.

Jako dodatek do pożywienia od czasu do czasu można podawać surową i chudą wołowinę, cielęcinę, mięso końskie i indycze. Mięsa należy podawać niewielkie ilości jako domieszkę do pokarmów roślinnych. Porcje powinny być bardzo małe, aby zostały zjadane od razu gdyż inaczej mogą zanieczyścić terrarium. Ryby można podawać jako żywe, surowe filety lub mrożonki.

Wszystkie rodzaje żółwi powinny otrzymywać również pokarm pochodzenia roślinnego. Bardzo chętnie zjadane są listki mniszka, babki, bratki i stokrotki. Do ulubionych pokarmów roślinnych można zaliczyć również rośliny wodne takie jak rzęsa wodna i moczarka. Można również podawać żółwiom niewielkie ilości owoców takich jak jabłka, brzoskwinie, morele. Przez cały czas powinno być dostępne dla żółwi wapno. W karmieniu żółwi należy pamiętać o tym, że nie nadają się do tego rośliny tak zwane ostre, czyli cebula, seler, por, pietruszka oraz warzywa kapustne, kalafior, ziemniaki, pieczywo, kasze i makarony.

Jak często karmić żółwia? Żółwiom do szóstego miesiąca życia podaje się pokarm codziennie natomiast starszym do dwóch lat pokarm serwuje się trzy lub cztery razy w tygodniu. Żółwie dorosłe dostają pożywienie dwa lub trzy razy w tygodniu. Dzienną dawkę pożywienia należy podzielić na dwie części. Jedna dawka powinna być tak duża, aby jedzenie było zjedzone w całości w krótkim czasie.

JoSz, na podstawie: zolwiczek.pl miechula.webpark.pl
Komentarze
  • Panciapka

    2010-12-29 14:15:13
    Ciekawy artykuł :)
  • Kamila

    2010-12-26 14:32:50
    Mój je wszystko ;p
  • 2010-12-24 11:31:14
    wyżywienie  żółwia bywa skomplikowane
  • Mała

    2010-12-23 19:15:09
    Interesujący artykuł.